Memoriál R. Drnce 16. 9. 2017

Diskuze k minimaketářským soutěžím, setkáním a akcím

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Memoriál R. Drnce 16. 9. 2017

Příspěvek od Jiří Doležel » 21 úno 2017 13:41

Vážení modeláři,

jelikož nastal v kategorii M-Co2 + elektro díky (ne)spolehlivosti pohonu a převaze výhody elektropohonu nad kysličníky soutěžní útlum (prakticky se venku soutěžně létá jen v Trnávce) a protože tyto pohony mají cosi do sebe a dle mého je škoda, aby postupně tato kategorie ze soutěží zmizela, rád bych tuto tradici obnovil na Memoriálu Rudolfa Drnce. Dalším impulzem proč jsem se k tomuto odhodlal, jsou modeláři, o kterých vím, že takto vybavené, roky či desetiletí nelétané, modely vlastní a oživují je k provozu.

Jak se vypořádat s rozdílem mezi pohony a navíc udělat soutěž zajímavější a atraktivnější, mne napadla myšlenka zavést pro letovou část systém tzv. „minutky“. Minutka je známa především mezi modeláři létající historiky, kde pořadatel při rozlétávání volí „minutku“ při nepříznivých povětrnostních podmínkách, aby soutěžící o modely nepřišly. Cílem je se od odstartování modelu co nejvíce přiblížit přistání na 60. sekundu, tedy minutku. Čas, který model po minutě přeletí, se naopak odečítá. Model, který letí dvě minuty, zapisuje tedy nulu. Létalo by se na tři kola, starty z ruky a počítal by se nejlepší výsledek atakující minutu. V případě silného větru by se létalo na předem stanovený nižší limit.

Celkové hodnocení, tedy výsledek ze statiky a letové části by se počítal podle následujícího příkladu (princip BMFA, IIFI), při shodě by rozhodl výsledek statiky:
tabulka.jpg
tabulka.jpg (52.37 KiB) Zobrazeno 4663 x
Pokud by byl z Vaší strany zájem a ozvali se zde potenciální soutěžící, kteří by na Memoriálu chtěli létat v této kategorii, kategorii zařadím do programu pro letošní rok.
Jestliže je má úvaha na toto téma zcestná, budu i tak rád za Vaši zpětnou vazbu.

J.
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Memoriál R. Drnce 16. 9. 2017

Příspěvek od discobolos » 21 úno 2017 18:35

Jirko, tím jsi automaticky vyřadil z kola ven Michala Křepelku, kterému CO2 motory chodí 2 minuty :lol: :lol: :lol:
Zase ale budou ve výhodě elektropohony s časovačem.
Osobně mi připadá lepší "handicap", který praktikujeme v Trnávce. Tedy koeficient, kterým "penalizujeme" elektropohony. Navíc dle počasí domlouváme letové maximum tak, aby nehrozila ztráta modelů. Což se někdy podaří, někdy ne.
Nicméně zkusit se může i tvoje varianta (to se mi to kecá, když to zatím nelétám ...)
D
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Memoriál R. Drnce 16. 9. 2017

Příspěvek od Pavel Stráník » 21 úno 2017 20:27

V první chvíli jsem si říkal, že důvod vyhlášení kategorie je, že Jirka elektrifikoval Pfalze :lol: :lol:

Ale vážně: létání minutky mi přijde trochu jako naběhnout si na vidle. Céóčka jsou vyřazeny hned a elektriky bez timerů taky. No a až Vláďa dodělá ten jeho timer s programovatelným dalším kanálem na servo, tak kdo jej mít nebude taky ostrouhá. A bude to stejné jako u všech hi-tech kategorií, kdy vlastnictví určitého modelu nebo technické fičury rozhodne o okruhu potencionálních vítězů.
0

Vlastik
Reakce: 0
Příspěvky: 187
Registrován: 14 úno 2010 12:02
Bydliště: Tišnov

Re: Memoriál R. Drnce 16. 9. 2017

Příspěvek od Vlastik » 21 úno 2017 22:02

Pavle, nevím co znamená - jeho timer s programovatelným dalším kanálem na servo ,ale Jura zapomněl napsat že použití deteru před 120 vteřinama se hodnotí také nulou. Minutku jsem už několikrát lítal a je to celkem sranda, většinou záleží i na té náhodě.Ano, mohli bychom polemizovat jak,proč jo,proč ne,jelikož,co by,kdyby atd. Myslím, že je chválihodná Jurova snaha o oživení starých mrtvých kategorií, a jako pořadatel soutěže se může pokusit o tuto věc.Držím mu palce.
HOVG
0

Uživatelský avatar
Ivan Horníček
Reakce: 92
Příspěvky: 630
Registrován: 20 bře 2015 23:39
Bydliště: Postřelmov

Re: Memoriál R. Drnce 16. 9. 2017

Příspěvek od Ivan Horníček » 21 úno 2017 22:21

Tato kategorie byla zajímavá velikostí modelů - rozpětí okolo 600mm. Nyní, kdy modely jsou překopané dvacetinky, nebo použité modely určené pro halové létání, to již není ono. Štěstím této kategorie je malý počet modelářů, kterým vůbec nezáleží na pořadí a létají to pro zábavu. Pravidla mají být jednotná pro všechny soutěže této krásné kategorie. Záleží jaká budou. https://youtu.be/Chk-yTzz_xc
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Memoriál R. Drnce 16. 9. 2017

Příspěvek od Pavel Stráník » 21 úno 2017 22:56

Přesto, nebo právě proto, si Vlasťo stojím za svým - o zákazu deteru nepadlo ani slovo (a já pravidla historiků neznám), ale i kdyby, tak on ten timer má mít i možnost omezení výšky letu :idea:
Tím samozřejmě nechci brzdit Jirku v jeho aktivitě :oops: , mně se třeba zrovna kategorie M-CO2 vždy líbila a lítal jsem ji. Jenže podmínky byly jaksi jasně dané a pro všechny stejné (teda skoro, nepočítám-li Tondu, ale ten se zase se svými výmysly podělil, takže kdo chtěl mohl experimentovat taky) - motor, nádrž, bombičky. Jinak to moc smysl soutěžit nedává.
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: Memoriál R. Drnce 16. 9. 2017

Příspěvek od Robert Pajas » 22 úno 2017 10:03

Je pro mě opravdu NEUVĚŘITELNÉ, že parta tak zkušených modelářů - a to i svým věkem - si ani po čtyřiceti letech nedokáže říct prostě jen: pojďte, sejdeme se a zalétáme si; a dokonce ani: dobrá, dvacky dáme jako soutěž a pak eště něco na krásu - bereš COčko?, já ňáký vemu...
0

Vlastik
Reakce: 0
Příspěvky: 187
Registrován: 14 úno 2010 12:02
Bydliště: Tišnov

Re: Memoriál R. Drnce 16. 9. 2017

Příspěvek od Vlastik » 22 úno 2017 20:08

Roberte pěkně. My se scházíme na letišti celkem často, ale pro spoutu lidí to soutěžní létání má takový lepší náboj.Snad už odnepaměti se všichni holedbali kdo ho má vetšího, lepšího, výkonějšího, nebo má větší stádo nebo třeba víc něčeho jinýho.V tom je asi ten motor pokroku. Martin by nám to vysvětlil asi lépe.
Cením si Jurovi snahy něco dělat a ne jen kafrat že to nejde. Pojďme to zkusit, no a pak můžem kecat třeba celou zimu.
Jura se ptal kdo by to toho šel, takže JÁ JO.
PS. Pavle nebuť tak negativní, bude z tebe dědek samoser.
K tomu timeru, až bude, můžem to řešit. Ale upřímně mi to připomíná jedno heslo z dávných dob
PĚTILETKU SPLNÍME I KDYBY MĚLA TRVAT DESET LET
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Memoriál R. Drnce 16. 9. 2017

Příspěvek od Hugo » 22 úno 2017 21:48

Ad Jura: "minutka" - létali jsme to s ořechama v Berouně kdysi a byla to docela legrace, jsem pro. CO2/elektro sice jsou v zásadě nesouměřitelné, ale proč ne, bude legrace. Nakonec, jak víme z Řecké mytologie a z Hry o Trůny, o výsledcích klání rozhodují bozi (pozn. neplatí pro Tondu :lol: ). Jeden příklad - Dereckův timer má dvě varianty - 35s a tuším 60s chodu. V Trnávce 2016 byly modely s oběma variantami a ukázalo se, že i s timerem 35s je možné zaletět čas přes minutu. Je třeba obětovat správnému bůžkovi a umístění na bedně je jisté :lol: . Platí to samozřejmě i naopak. Škudlíš na obětině a je to v ... A za rok je to zase jinak. (pozn. neplatí pro Tondu :D ) A to je krásný, jak na mytologii, tak v maketařině.

Ad všichni: zde je diskuse ohledně CO2 kategorie z roku 2014, třeba to ukáže, kam jsme se posunuli: viewtopic.php?f=13&t=334&hilit=modela+CO2&start=36
M.
0

Vlastik
Reakce: 0
Příspěvky: 187
Registrován: 14 úno 2010 12:02
Bydliště: Tišnov

Re: Memoriál R. Drnce 16. 9. 2017

Příspěvek od Vlastik » 22 úno 2017 22:13

Ano Martine,umím čísr mezi řádky a pochopil jsem. ´Tonda je BŮH.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Memoriál R. Drnce 16. 9. 2017

Příspěvek od Pavel Stráník » 23 úno 2017 07:57

Na to létání minutky v Berouně si vzpomínám, bylo to fajn zpestření a řekl bych že tam to mělo naprostou logiku - hala a pohon gumou.
Jinak se plně shoduji s Robertem - tohle je totiž přesně ta pravá kategorie buď pro létání F4D/E nebo pro přátelské polétání, třeba tak jak jsme si to užili před pár lety navečer v sobotu při Openscale. Méřit délku letu, ať tak či onak, mi pŕijde za současného stavu techniky elektropohonu jako zcestné.
No a je-li tenhle názor stařecká zaprděnost tak jsem zaprděný dědek. Asi s tím nějak dokážu dožít :P 5
0

Uživatelský avatar
Ivan Horníček
Reakce: 92
Příspěvky: 630
Registrován: 20 bře 2015 23:39
Bydliště: Postřelmov

Re: Memoriál R. Drnce 16. 9. 2017

Příspěvek od Ivan Horníček » 23 úno 2017 11:48

Angličané létají soutěž volných maket na spalovací motorky. Jaká mají pravidla, nevíte někdo?
0

Odpovědět