Halové makety Pelhřimov 10.12. 2017

Diskuze k minimaketářským soutěžím, setkáním a akcím

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Halové makety Pelhřimov 10.12. 2017

Příspěvek od Pavel Stráník » 18 pro 2017 18:27

Neměly být napsány, protože měly být vyřčeny. Ono je to totiž tak trochu alibistické tady ex post propírat na fóru jak kdo komu šlápl na kuří oko. Všichni dobře víme že se tím jednak nic nevyřeší, ale hlavně to vždycky vygraduje až za snesitelné hranice, zapojí se do toho ti kterých se to vůbec netýká a ve finále to dospěje až tam, kam (chci věřit) to původně ten kdo to spustil ani nemínil nechat dojít. Výsledkem je administrátorský zásah a ukřivdění se cítí všichni.
Věřím Ondro, že můžeš považovat ohodnocení svého Jodela za nedostatečné. To se při tak subjektivní činnosti jako je bodování statiky (no a ještě více u hodnocení realismu letu) lehce stane. Jak to probíhalo letos v Pelhřimově nevím, ale nevěřím v nějakou zlomyslnost. A to že někomu něco není ohodnoceno jak by si představoval se stávalo vždycky, kam až moje paměť sahá. Reakce dotyčných je taky vždycky stejná - každého podle jeho nátury. Ale ostentativní prásknutí dveřmi není řešení, nepamatuji že by pro nějakého ukřivděného zneuznalého modeláře měkdo moc dlouho ronil slzy. On pak jaksi nemá možnost na další soutěži a třeba s jiným modelem dokázat jak se věci skutečně mají.
Abych to uzavřel - asi bychom se mohli zamyslet zda po statice opravdu dát vědět jaké hodnocení kdo dostal, aby si to všichni mohli vyříkat přímo na soutěž, nejlépe ještě před létáním. Teda pokud chceme jít touto cestou, asi ale to nebude úplně nejlepší a bojím se že to bodovače asi nebude moc bavit, vysvětlovat proč komu ten který bodík sebrali a jinému ne. Ale na dvacetinkách to tak kdysi bývalo, z paměti lovím jak Tomáš Heinl psal do velké plachty nalepené na skle auta mezivýsledky statiky. Ale to bodovače nikdo moc nenapínal na skřipec, spíš to sloužilo k tomu aby měl každý představu jak moc dobře musí zalétat (lety se tam tuším zapisovaly taky) - ale to ještě neexistovaly přepočty časů odmocninami a spol.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Halové makety Pelhřimov 10.12. 2017

Příspěvek od Lubomir Koutny » 18 pro 2017 19:10

Pavle dovol mi k tomuto problému říci svůj názor. Myslím, že nejde jen o bodování statiky v Pelhřimově. Jde o stav posledních let, kdy si bodovači sami vytváří osobní kult neomylnosti. Ve čtyřech případech jsem bodovačům na konkretním případě dokázal, že se mýlí a nemají pravdu, ale žádný z nich toto nikdy neuznal a neomluvil se.
Dříve takové problémy nebyly. Jednak takový Šmahel se Svitákem sami nejprve všechny dvacetinky prošli a udělali si představu, která je nejvěrnější, kde je asi střed a kde nejslabší, pak teprve začali bodovat a to jim šlo rychle, po obodování všech maket si všechny znovu prošli a zhodnotili jak byly dodrženy vzájemné relace, kde to nesedělo, tak to sami upravili.
Pamatuji, že i tak na Poličku se objevily ze strany Hladíků nějaké námitky (ne protest), ale ing. Šmahel znovu s ředitelem soutěže vše znovu prošli, zhodnotili a nějakou úpravu provedli (myslím, že tehdy šlo především o přehnaně zvětšené vzepětí 'Sášových dvacetinek a z toho plynoucí penalizaci).
Zkrátka a dobře Šmahel se Svitákem si nehráli na neomylné. Podobný postup při bodování jsme volili s Jirkou Mertou. Je pravda, že pravidla byla po 40 let poměrně jednoduchá, bodování rychlejší a přehlednější. Dnes se bodovači utápí v bodování spousty položek detailů a nějak jim utíká celek. Pro samé stromy nevidí les.
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Příspěvky, které neměly být nikdy napsány

Příspěvek od Robert Pajas » 18 pro 2017 19:13

No to jsem si oddechl! Já myslel, že to mizí náhodně - a ono šlo jen o to, že někdo napsal příspěvky, které neměly být nikdy napsány! To já znám moc dobře. Já jsem si koupil kolo za 40 papírů. Za chvíli mi ho ukradli. Tak jsem prskal, jak je ten svět špatnej, ale přitom šlo pouze o to, že jsem si koupil kolo, které se ke mně nehodilo. Jenom jsem to předem nerozpoznal. No a tady zas, já blbec, píšu příspěvek, ověřuju si v bulletinech FAI, abych to nepoplet, myslím si, že to někoho bude třeba zajímat, a přitom... píšu příspěvek, který neměl nikdy být napsán!
0

krucoun
Reakce: 0
Příspěvky: 130
Registrován: 05 úno 2010 14:52
Bydliště: Libochovice

Re: Halové makety Pelhřimov 10.12. 2017

Příspěvek od krucoun » 18 pro 2017 21:33

Pan Koutny - je to presne jak pisete, celkovy nahled na modely se nekonal a z duvodu pocitu neomylnosti vznikl zminovany problem.
Robert - znam jednoho cloveka co ti neomylne poradi jake kolo koupit a najdes ho zde na foru. Jen dej bacha at neskoncis u trikolky....
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Halové makety Pelhřimov 10.12. 2017

Příspěvek od Lubomir Koutny » 19 pro 2017 09:00

To, že vzájemné relace statického hodnocení vůbec nesedí potvrzuje porovnání kvality dvou dvacetinek, které na OPENSCALE 2017 dostaly prakticky stejné statické body. Bodováno podle nového návrhu Alferyho pravidel.
Z-37T.jpg
Z-37T.jpg (3.6 KiB) Zobrazeno 4160 x
Frontier MD II.jpg
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Halové makety Pelhřimov 10.12. 2017

Příspěvek od Lubomir Koutny » 19 pro 2017 09:06

Nevím proč se mi tam nezobrazuje i Z-37T. Takře zkouším vložit znovu
0

Emil
Reakce: 3
Příspěvky: 118
Registrován: 30 kvě 2012 17:57
Bydliště: Kuřim

Re: Halové makety Pelhřimov 10.12. 2017

Příspěvek od Emil » 19 pro 2017 22:37

Luboši, upřímně. Víš proč Turbočmelák dostal podobné hodnocení jako tenhle juniorský model? Je fakt, že ten juniorský model byl upatlaný (a strašně)... no začátečnický model. Jenže kvalita stavby je jen jedním z kritérií hodnocení. "Opiplanost" byla patřičně "ohodnocena" v daném chlívečku hodnocení. Jenže model získal body zato, že se tvary podobal více své předloze. Lze diskutovat o míře detailů. Jenže... pokud tvůrce ztvární detail a současně poskytne podklad tohoto detailu, ze kterého plyne, že byl úplně jinde a vypadal úplně jinak, pak soutěžící nemůže očekávat "nahnání" bodů při statickém hodnocení.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Halové makety Pelhřimov 10.12. 2017

Příspěvek od Pavel Stráník » 20 pro 2017 08:22

No on ten Čmelák rozhodně není dobře zvolený případ na kterém by se dalo ilustrovat jak jsou bodovači nespravedliví. Osobně jsem jej bodoval minimálně dvakrát a stálo mě opravdu hodně úsilí najít nějakou partii která by se shodovala s předlohou, respektive s předloženými podklady. Od tvarů až po imatrikulaci. To ten Frontier je předloze i podkladům rozhodně podobnější, kvalita stavby je věc jiná. Takže v těchto dvou případech si třeba zrovna já osobně za hodnocením stojím.
0

krucoun
Reakce: 0
Příspěvky: 130
Registrován: 05 úno 2010 14:52
Bydliště: Libochovice

Re: Halové makety Pelhřimov 10.12. 2017

Příspěvek od krucoun » 20 pro 2017 10:04

Pane Koutný, vše co napíšete co obrátí proti Vám. Nakonec vám dle pravidel dokáží, že předložen nebyl Turbočmelák nýbrž Boeing 737. Nemá naprosto žádnou cenu zde něco řešit a aktivně se cirkusu jménem bodování zúčastňovat....
Ondra
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Halové makety Pelhřimov 10.12. 2017

Příspěvek od Lubomir Koutny » 20 pro 2017 12:48

Nedalo mi to, škoda, že jsi Adame nebyl včera ve sklípku, tam bychom to mohli probrat. Chápu, že je to pro někoho nepříjemné, že přes pokročilý věk mám stále ještě dobrou paměť. Takže si na téma Frontier velmi dobře pamatuji Adamovu bezprostřední argumentaci po obodování a mém podivu. Tehdy tvrdil, že je nutné se na tuto dvacetinku dívat jako na žákovský výtvor a podle toho dát méně přísné měřítko. Tak jsem se ho ptal, kde je toto v pravidlech a že Jirka bude první v žácích ať dostane za Frontiera 50, nebo jen 20 bodů, to, proto, že je jediný žák v soutěži dvacetinek (kde jsou ty časy, kdy v soutěží bylo 8 žáků s Do- Komet ?).
Takže po půl roce zde mají bodovači zcela jiné argumenty!!!

Jinak přeji všem hezké Vánoce. pevné zdraví, hodně štěstí pro vaše rodiny a pouze hladká přistání pro vaše modely
0

Emil
Reakce: 3
Příspěvky: 118
Registrován: 30 kvě 2012 17:57
Bydliště: Kuřim

Re: Halové makety Pelhřimov 10.12. 2017

Příspěvek od Emil » 20 pro 2017 15:08

Luboši, taky mě mrzí, že jsem nebyl včera s vámi. Byl jsem na služebce a do Brna jsem se dostal v době, kdy už jste se asi rozcházeli. Mmch. zkus se zamyslet, proč jsem použil tento argument... Možná tě to napadne.
0

Uživatelský avatar
Vladimír Alfery
Reakce: 27
Příspěvky: 274
Registrován: 14 zář 2010 16:09
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Halové makety Pelhřimov 10.12. 2017

Příspěvek od Vladimír Alfery » 03 led 2018 18:38

Videa z Pelhřimova https://www.youtube.com/watch?v=dXhD0zd ... xs&index=1

Výsledkové listiny o tomto víkendu už zvládnu vložit. Omlouvám se.
0

Odpovědět