50 let dvacetinek

Diskuze k minimaketářským soutěžím, setkáním a akcím

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

50 let dvacetinek

Příspěvek od Lubomir Koutny » 01 srp 2018 08:09

Příští rok na podzim tomu bude již 50 let, co se poprvé létaly minimakety jako dvacetinky. Tehdy se soutěž konala v Brně Pisárkách na Riviéře. Velice hezký článek na toto téma tehdy napsal do Modeláře Ota Šaffek, atmosféru soutěže a příběh mladého Jána Kuchty také popisuje povídka Povez ako!
Asi by bylo dobré Pohár Jiřího Merty v příštím roce udělat v slavnostním stylu, zkusme se pokusit zopakovat velmi úslěšnou oslavu 20. výročí OPENSCALE včetně banketu v MIKI klubu a promítání nejlepších fotek, případně i vídeí. Tehdy v roce 2010 nás velmi chválili zahraniční účastnící za mimořádně povedenou akci, velkou zásluhu měl na tom Pavel Stráník, který technicky ono promítání zajistil.

Přikládám fotku bodování z jara 1968 na Výstavišti, kde již je vidět první dvacetinky a současně i tehdy ještě platné minimakety ve dvou třídách o rozpětí do 400 a 600 mm. Hlavním bodovačem již tehdy byl íng. Šmahel, pomáhali mu Zdeněk Vávra a Hubert Pernica.
Přílohy
Bodování.jpg
0

vladouch
Reakce: 30
Příspěvky: 106
Registrován: 28 srp 2015 07:16

Re: 50 let dvacetinek

Příspěvek od vladouch » 03 srp 2018 13:45

Nápad je to dozajista dobrý, jen najít obětavce, který se ujme organizace.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: 50 let dvacetinek

Příspěvek od Lubomir Koutny » 12 zář 2018 21:06

Kamile,
možná, že jsi byl tak trochu mimo diskuzi při konci Mertova poháru a tak to uniklo pár věcí.
Oslava, banket a promítání může být pouze u dvoudenní soutěži, tou je zatím pouze OPENSCALE. V MIKI klubu to bylo v r. 2010 k plné spokojenosti, tamní kuchyně nabízí možnosti, které U Křivé vrtule nejsou, další věcí je bílá stěna ma promítání, ta v MIKI klubu je, U Křivé vrtule to nevím. V MIKI klubu je to určitě kultutnější prostředí a je možné. aby tam bylo 50 o více lidí..
Já mohu zajistit Aeromodeller, další je na ochotě ostatních.
Jak to vidíš Ty ? Uvítám protinávrhy a nabídky něco zajistit.
Luboš
0

vladouch
Reakce: 30
Příspěvky: 106
Registrován: 28 srp 2015 07:16

Re: 50 let dvacetinek

Příspěvek od vladouch » 13 zář 2018 13:08

S připojením oslav 50let k OS žádný problém není. Je to asi jediné racionální řešení. Ale k místu pořádání bych výhradu měl. Promítání bychom určitě zvládli u vrtule, vše je tam k tomu nachystané. K účasti 50+ jsem dost skeptický, když vidím účast na soutěži. Navíc lidé co přijedou z daleka jsou vesměs ubytování na LKCM, tak proč je vláčet do města? Ano možnosti lepší, ale určitě by se dalo u vrtule domluvit i jiné pohoštění, např. sele, raut, atd.

Jsem ochoten to u vrtule zkusit domluvit.

Ale mám i pár otázek k zamyšleni?
1. Opravdu chcem jen promítat fotky? Nevymýšlíme i jiné zábavy? Třeba závod papírových vlaštovek co postavíme na místě, nebo hod nedokončenou dvacetinkou do dálky?

2. Chceme být zavření v hospodě v centru bez jakéhokoliv možného vyžití?

3. Nechystame klikacích doodle, abychom předem nezjistili zajem, eventuálně počet účastníků? Zda je vůbec zájem?

4. Každá sranda něco stojí, doby kdy byli sponzoři OS je zřejmě dávno pryč. Letošní ročník mi pomohl pouze Tonda a jsem mu za to velmi vděčný? Tudíž byla by možnost sehnání sponzorů?

To jsem témata co mě v rychlosti napadají. Je nás tu na fóru fůra, zamysleme se nad tím a davejme návrhy. Ať je to akce modelářů pro modeláře a ne jen akce bez lidí.

Děkuji za vaše nápady Kamil
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: 50 let dvacetinek

Příspěvek od Lubomir Koutny » 13 zář 2018 17:57

Kamile díky za Tvé postřehy, možná že já jsem až příliš zatížený vzpomínkami na mimořádně povedenou akci před 10 ti roky, která tehdy byla v MIKI klubu a naopak Tobě to nic neříká, Ty jsi to nezažil.
Tehdy také přijelo dost zahraničních účastníků z Francie, Anglie, Austrálie, USA, Japonska. Tito lidé nebývají ubytováni na Medlánkách. Otázka je zda se napřesrok nějaké větší počty cizinců na OPENSCALE 2019 a oslavu 50. let dvacetinekpodaří do Brna nalákat. Takže pokusme se nejprve udělat pěknou propagaci a ty cizince nalákat, aby přijeli. Pak uvidíme jak budeme úspěšní a podle toho se snadno rozhodneme, která varianta místa akce bude lepší.
Pokud jde o sponzory, pak doba, kdy pan Petřík velkoryse sponzoroval ceny pro mládež - každý dostal stavebnici, první tři poháry atd. tak ta doba je pryč. Nevím, zda ještě lze získat něco od UMČ Medlánky, dávali cca 3 000 na poháry. Byl jsem ochotný vést v Medlánkách modelářský kroužek, pokud by byl zájem, tak má nabídka trvá.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: 50 let dvacetinek

Příspěvek od Pavel Stráník » 13 zář 2018 21:11

Doby největší slávy Openscale jsou pryč - nenávratně. Taky moc rád vzpomínám na doby kdy to byla společenská událost, etablovaná na přehradě a třeba Santon byla naprostá špička, účast i prostředí reprezentativní. Tak si ty vzpomínky ponechme - ti co to zažili, ti co nezažli mají smůlu, už to tak nikdy nebude. A to je dobře, nemá cenu oživovat mrtvoly.
Vzhledem k tomu že dnes přespolní nespí v mnohahvězdičkových hotelích ale v aeroklubu a taky třeba za ním ve stanech, tak MIKI KLUB je vzhledem k poloze zajímavý pouze pro dvě osoby: pro Luboše a pro mě. Všichni ostatní by museli řešit dopravu sem a tam nebo onam. Věřím že nějaké pestřejší jídlo by u vrtule nebyl problém zajistit (klobása, topinka a smažák se moc nemění a jinak kuchyně invenci postrádá), promítání taky půjde a docela hodně moc se mi zamlouvá představa nějakých doprovodných aktivit, což na Medlánkách jde jistě lépe než u Rubínu (loňské létání s házedlem a pouštění balonků nemělo chybu, přitom je to taková ptákovina). Chce to jen nápad.
Takže za mě: nechat večerní program na Medlánkách. Kdo bude chtít zůstane, kde odjede tak nebude. Každého volba.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: 50 let dvacetinek

Příspěvek od Lubomir Koutny » 13 zář 2018 21:58

Pavle asi máš pravdu. Takže oslava bude U Křivé vrtule. Pro mne to znamená poslat článek s pozvánkou a fotky do Aeromodelleru. Nerad bych, aby to vypadalo, že někoho úkoluji, ale Pavel umí perfěktně francouzky, mohl by něco poslat do toho jejich časopisu? Někdo z hochů, co jezdí do Nizozemí na jejich halové soutěže by tam mohl vzít pozvánku a zkusit udělat propagaci. Pokud bude ÚMČ Medlánky sponzorem OPENSCALE 2019, tak jsem ochotný vést tam kroužek třeba ve škole a zcela zadarmo.
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: 50 let dvacetinek

Příspěvek od Vyvel » 14 zář 2018 22:25

Snaha oslavit 50let dvacetinek je jistě chvályhodná. Jen přidám pár poznámek. Sponzorování od ÚMČ Medlánky bylo na základě fondu na podporu činnosti dětí a mládeže. Vzhledem k tomu, že mládeže se nějak nedostává tak je to problém. Už u posledního ročníku, který jsem pořádal, mi bylo trapně, kdyby se někdo dozvěděl skutečné počty žáků. Možná jsem moc útlocitný ale připadal jsem si jako podvodník. Pokud vznikne v rozpočtu kapitola na podporu zájmové činnosti důchodců tak bychom za pár let měli šanci.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: 50 let dvacetinek

Příspěvek od Lubomir Koutny » 15 zář 2018 08:05

Pavle máš naprosto pravdu. Ono to mohlo být tak, že protihodnotou nabídneme opravdu práci s mládeží. Před pár roky jsem kontaktoval školu v Medlánkách, projevili jakýsi zájem o modelářský kroužek. Přišla řeč na podmínky, když jsem řekl, že bych uvítal stejné jako jsou v DDM, tak to oni nemůžou. Dobře, tak tedy budu to dělat zadarmo, rodiče zaplatí pouze materiám, nebo stavebnice, to tedy ano, jenže když jsem řekl, že budeme potřebovat uzamykatelnou skříň širokou asi 80 cm a deset prken (stačí laťovky 25x75 cm), na kterých budou kluci stavět své modely, tak to byl nepřekonatelný problém.
Třeba se to tam od té doby trochu změnilo. Pokud chceme zkusit, aby ÚMČ Medlánky nám dělal sponzora, pak by bylo dobré mít argument, že ve škole v Medlánkách vedeme kroužek. Samozřejmě, že moc záleží na lidech, když dělala starostku Mgr. Valentová, tak domluva byly možná. Takže, je-li zájem o tento sponzoring, pak je třeba v ZŠ Medlánky vést kroužek již v tomto roce. Pak nebude problém, aby takových 6-8 kluků z Medlánek létalo na OPENSCALE old-timery BV-3 s Bobíky, nebo Liliputy.
0

Odpovědět