GPS navigace a internet při cestě do Očové

Diskuze k minimaketářským soutěžím, setkáním a akcím

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

GPS navigace a internet při cestě do Očové

Příspěvek od Lubomir Koutny » 18 zář 2018 09:13

GPS navigace a internet při cestě do Očové

V televizi ukazovali, jak také může dopadnout řidič spoléhající se na GPS navigaci a vjede na cestu, kde je značka zákazu vjezdu.
Ano, člověk by měl přemýšlet a ta značka je opravdu zákazem ze zákona, GPS je jen pomůcka a to ještě občas falešná!
Řadu let jezdím na Mezinárodní Mistrovství Slovenska historických modelů letadel v Očové u Zvolena. Ve Zvolenu jsem v r. 1962 asi 9 měsíců sloužil jako voják. Tehdy samozřejmě ještě nebyla dálnice ze Žiaru nad Hronom do Zvolena. Jezdilo se po silnici (hradské), která se klikatila vedle Hronu.
Poprvé jsem na soutěž v Očové jel s přítelkyní přes Banskou Štiavnici, kde jsme se setkali s kamarádem Dušanem a jeho ženou z Trnavy. Řekl mi jeď za námi, jenže v Hronské Důbravě najel na dálnice a já nemám slovenskou dálniční známku, tak jsem se nalepil za autobus, abych případně ztížil policii identifikaci, že jsem bez známky.
Podruhé jsem tam jel s mladým kamarádem Jirkou jeho autem. Ten tvrdil, že má GPS a vše nastudované na internetu. Jenže GPS i internet nařizují v Hronské Důbravě odbočit doleva na hroznou horskou objížďku - navíc 40 km přes Železnou Breznicu. Marně jsem Jirkovi říkal, že je to blbost, kolem Hronu musí být stará "hradská" a po té je to kousek. Ne on je řidič a pojede podle GPS. A tak po strašné silničce již po tmě jsme se kodrcali 2 hodiny.
V Očové jsme se Slováků ptali na tu hradskou ze Zvolena do Žiaru. Většinou měli dálniční známku a tak je to nevzrušovalo, nevěděli. Jožo, kterého ještě znám ze Zvolena nám potvrdil, že hradská stále existuje, ale najet na ni v Hronské Důbravě je velmi složité pro oba směry. Pak nám to vysvětloval a my nazpět jeli ze Zvolena po hradské, ale Hronské Důbravě, jsme se za boha nedostali na druhou stranu přes Hron a tak nakonec beze známky jsme museli po dálnici až do Žiaru.
Před třetí cestou jsem si na internetu našel na mapách Hronsků Důbravu a teprve až tutu zvětšíte na maximum zjistíte, že je třeba v Hronské Důbravě najet na dálnici jako směrem zpět na Žiar, ujet asi 300m a najet na odbočku v pravo na most, směr Banská Štiavnica, hned za mostem odbočit do leva, kde je nájezd na dálnici na Zvolen a ještě asi 100m před dálnicí odbočit do prava a najet na úzkou starou hradskou do Zvolena. Při cestě nazpět je to podobně složité s nelogickou vracečku asi 400m zpět po dálnici na Zvolen a pak odbočit v pravo, podjet tunýlkem pod dálnicí a jste v Hronské Důbravě. Samozřejmě, že tyto cestvní harakiry nejsou Hronské Důbravě vůbec značené směrovkami a já to zvládl s nejvyšším úsilím a tvrdohlavostí, že to musí jít!
Přílohy
Hronská Důbrava.jpg
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: GPS navigace a internet při cestě do Očové

Příspěvek od Jiří Doležel » 19 zář 2018 10:49

Asi mi uniká smysl tohoto článku na zdejším fóru, to je spíš někam na Rypálka. Co si matně vzpomínám, tenkrát snad byla totálně rozkopaná Budča a objížďka přes Železnou Breznicu měla 13 km (a 3x jsme to fakt nejeli :lol: ).

"já nemám slovenskou dálniční známku, tak jsem se nalepil za autobus, abych případně ztížil policii identifikaci, že jsem bez známky"
Takže to máme užití dálnice bez zaplacení poplatku (až 150 EUR), nedodržení bezpečné vzdálenosti (až 60 EUR)... :roll:
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: GPS navigace a internet při cestě do Očové

Příspěvek od Lubomir Koutny » 19 zář 2018 11:43

Po pravdě nevím kolik ta objížďka přes Železnou Breznici byla, ale byla to hrozná horká úzká cesta a zatměli jsme tam. Ta další objížďka nebyla u Budče, ale až za Zvolenem před Lieskovcem, kde byl smrtený bourák, cesta zablokovaná, my se museli vracet do Zvolena a objíždět to přes Zvolenslou Slatinu.
Je moc hezké, že znáš výši pokut na Slovensku, nicméně z Hronské Důbravy nakonec stejně jsi jel načerno po dálnici beze známky.............. ... Ale toto vše je nepodstatné, já jsem jen chtěl ukázat těm, co tam pojedou bez slovenské známky, jak se tam elegantně dostat a nespoléhat na klamavou GPS. A o to mi šlo !
0

Odpovědět