Dvacetinky po 40ti letech

Diskuze k minimaketářským soutěžím, setkáním a akcím

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Dvacetinky po 40ti letech

Příspěvek od Lubomir Koutny » 08 črc 2019 11:36

Ano, popis jednotlivých soutěží od r. 2007 je velmi dobře popsán v reportážích. Ale pro samé stromy nelze vidět celý les. Myslím, že se dá pochopit, že cílem bylo především popsat změny, ke kterým došlo oproti předchozím čtyřiceti rokům dvacetinek. Když jsem popisoval období změn, nemohl jsem vynechat nejen změny pravidel, odpadnutí mládeže, ale i společenskou úroveň, konec banketů a úroveň cen. Není to kritika Kamilovy práce, ale konstatování faktů. Na to, abych mohl dělat OPENSCALE s rozpočtem 15 -20 000 Kč jsem jednak musel sehnat sponzory (hotelieři, ComputerPress, UMČ Brno Medlánky, Pan Petřík, Jan Rumreich, Zdeněk Poduška, Potenský, Gašparín) a také sám jsem věnoval na každou soutěž, tedy jak OPENSCALE, tak i Drncův memoriál, minimálně 6 vlastoručně vyrobených stavebnic dvacetinek a old-timerů a dal jako ceny autorské výtisky mých knih Modely letadel s gumovým pohonem a Schneiderův pohár. Ne, nemusel jsem žebrat, nebo dokonce lhát, stačilo slušně jednat, na UMČ Medlánky mi moc pomáhal Mirek Vaněk, on také naznačil, že starostka by ráda malého old-timera a k tomu také ode mne dostala minimaketu Macchi M-67. Dnes je u soutěží v Brně jediným sponzorem Antonín Alfery, který pravidelně věnuje některé své stavebnice.
Za to poslední desítiletí došlo k velkým změnám a ty jsem se snažil ppopsat. Stavební a především povrchová úroveň zpracování dvacetinek se soutěžích podstatně zvýšila, ale část minimaketářů nebyla ochotná tento trend požadující mimo jiné i technické vybavení (kompresor, stříkací pistoli, šablony, maskovací pásky atd.) akceptovat a tak je na soutěžích již neuvidíme. Protože se mi nepodařílo přesvědčit zde píšící demokratickou většinu, že by bylo dobré nechat dvacetinky v podobě jak 40 let dobře fungovaly a udělat si další kategorii Přesných, venku létajících minimaket, tak došlo k popisovaným změnám, které jsou nezvratné. Každý sám může pak posoudit, zda je to tak dobře, nebo by bylo lepší, aby vznikla nová kategorie.
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Dvacetinky po 40ti letech

Příspěvek od Jiří Doležel » 08 črc 2019 12:14

Luboši, nerozumím, co je cílem Tvých, stále se opakujících vět o tom, jak bylo lépe. Jistě že bylo lépe, všichni jsme byli mladší, krásnější.. Soutěže jsou takové jaké si je uděláme a jsou vždy o lidech. Je jasné, že atmosféra byla jiná, když Openscale byla mezinárodní, počet účastníků byl alespoň dvojnásobný, na rozdíl od dnešních dnů, kdy soutěžící zároveň fungují jako bodovači. Ty doby už jsou ale dávno pryč a lepší to vážně nebude. Rozhodně za to ale nemohou nová pravidla. To, že nemůžeš vystát změnu pravidel, kterou si zde většina schválila, je bohužel jen a jen tvůj problém a bylo by od tebe hezké, kdybys už více svými příspěvky, které naznačují, že po tvém odchodu z pozice ředitele Openscale a změny pravidel dvacetinek je vše špatně, zbytečně nezahlcoval toto fórum, které slouží jako podpora všem těm, kteří mají o tuto kategorii zájem.
Pokud si dobře pamatuji, pokus o "soutěž" bez statiky pořádanou tebou zde byl a nedopadl zrovna slavně. Změnila by se v dnešní době situace, kdyby platila původní pravidla? Jsem přesvědčen, že nikoliv..
J.
1
1 Obrázek

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: Dvacetinky po 40ti letech

Příspěvek od Vyvel » 08 črc 2019 13:03

Tak to já už jsem bohužel lhát musel. Jestliže žádám příspěvek z fondu na podporu činností dětí a mládeže a pak mi přijdou na soutěž 1 až 3 žáci tak se můžu jen modlit, aby to to někdo nechtěl nějakým způsobem doložit, kolik těch dětí a mládeže vlastně bylo. Fondy na podporu činnosti seniorů zatím ještě nejsou
Co se sponzoringu týká, je to vždycky něco za něco. Co získá sponzor za svůj vklad a upřímně řečeno: " Co může nás pár veteránů nabídnout jako protiplnění?"
Tolik jen takové povzdechnutí a už se k téhle problematice nehodlám dál vyjadřovat.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Dvacetinky po 40ti letech

Příspěvek od Pavel Stráník » 08 črc 2019 13:31

Dovolím si lehce navázat na příspěvky Jirky a Luboše. Předně už fakt nemá smysl srovnávat podmínky z doby kdy bylo Openscale na vrcholu jak po stránce modelářské tak společenské - cizinci už nepřijedou a sponzoři v uváděném množství už sponzorovat nebudou. Tak to je. A pak nová pravidla sem nespadla jen tak z nebe, jsou reakcí na vývoj kategorie, technologií a, přiznejme si, i na způsob jakým se v té době dvacetinky hodnotily. Jestli se to nepřehnalo a neposunulo k druhému extrému je na zvážení. A že nejsou lidi je taky problém který se táhne roky, jen poslední dobou dospěl tak daleko, že to samotnou existenci této kategorie ohrožuje. Vůbec nechci předjímat co by se stalo kdyby se jednoho dne Tonda rozhodl že se soutěží nebude účastnit, tak jak to už kdysi na několik let udělal :shock: . A když už tady padlo, že některé bývalé minimaketáře odradila nová pravidla a technologická náročnost současné stavby - proč tito houfně nestaví modely kategorie BV-min, které by měly být přesně to co bývalo dřív, především co do stavebních postupů?
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Dvacetinky po 40ti letech

Příspěvek od Lubomir Koutny » 09 črc 2019 11:30

Toto je doufám můj poslední příspěvek do tohoto vlákna. Pamětníci ví, že soutěž OPENSCALE vznikla z mé iniciativy prosadit naše tehdejší pravidla na FAI jako mezinárodní, aby všichni, kdo minimakety staví si tyto mohli vyzkoušet tak jsem v AeroModelleru udělal petřičnou reklamu a přjela spousta soutěžících z Anglie, Nizození, Belgie, pak i z Francie, USA,Řecka a Izraele. Jen vinou Radka Čížka, který prý pravidlům nerozumněl a proto je na FAI nepředložil, tak tyto jako Rubber powered outdoor scale nebyly přijaty. Nicméně cizinci sem po řadu let jezdili dále a hoteliéři pak byli hlavnímisponzory naší soutěže. Pak se mi podařilo sehnat další (Viz popis v předchozím článku). Že na OPENSCALE bylo 10 žáků a z toho 6 s minimaketami Komet bylo možné proto, že tyto stavěli žáci v mých kroužcích již v prvním roce. Tehdy nebyla nijak omezena váha prázdného modelu P-30, takže s Kometem mohli úspěšně létat jak soutěže P-30, tak i dvacetinky. Nicméně změny pravidel P-30, kdy vinou výrobců stavebnic modelů P-30 Bejčka a Šarocha (ti neuměli vyrobit tyto lehké), tak byla prosazena na modelářském svazu ČR ve světě nevídaná prázdná váha P-30 = 50g. Následně pak nová pravidla dvacetinek a výsledkem je, že žádný žák v prvním roce kroužku již Kometa stavět nebude a nestaví ani jinou dvacetinku, ta je pracná a nezbude na to čas. Naprosto nic neřeší pro žáky soutěž bez statiky, zkrátka ti kluci již stavět v prvním roce dvacetinky nemohou a v dalších rocí pak dají přednost méně pracným a více létajícím kategoriím. Takže především účast žáků na soutěžích dvacetinek opravdu pohřbila nová pravidla v obou kategoriích, dalším negativem jsou priority rodičů, kdy místo na soutěž musí chlapec na chalupu.
Do toho jak dnes budou pořadatelé soutěže dvacetinek organizovat, zda budou dělat propagaci v zahraničí, nebo ne, do toho se já již nepletu. Já to dělal po dobu 40 let tak, jak jsem to nejlépe uměl.
Můj článek popisoval změny, které za poslední roky v kategorii dvacetinek nastaly. Uváděl jsem pouze fakta. Nechápu rozhořčené reakce některých kolegů. Bral bych, pokud by mi dokázali, že to, co jsem napsal je lež, ale to jaksi nejde. Nepopírám, že je tam můj osobní pohled na tyto změny (a vůbec nejsem sám, kdo tu změnu nazývá ukradenou kategorií). Chápu, že ty změny jsou již nezvratné a někteří kolegové jsou toho názoru, že jen tak kategorie dvacetinek dále přežívá. To je onen úhel pohledu na stejnou řeku ze dvou různých jejich břehů....
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Dvacetinky po 40ti letech

Příspěvek od Hugo » 09 črc 2019 17:30

Příspěvek smazán moderátorem Pavel Stráník
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Dvacetinky po 40ti letech

Příspěvek od Lubomir Koutny » 09 črc 2019 18:14

Příspěvek smazán moderátorem Pavel Stráník
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Dvacetinky po 40ti letech

Příspěvek od Hugo » 09 črc 2019 18:39

Příspěvek smazán moderátorem Pavel Stráník
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Dvacetinky po 40ti letech

Příspěvek od Pavel Stráník » 09 črc 2019 21:10

Myslím že obsah tohoto vlákna byl vyčerpán a nikdo již není s to přinést cokoliv hodnotného k jeho obsahu. Abych předešel dalším invektivám a osobnímu napadání, vlákno tímto ukončuji a uzamykám.
0

Zamčeno