Pravidla makety UK 2021

Diskuze k pravidlům jednotlivých minimaketářských kategorií

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Antonín Alfery
Reakce: 54
Příspěvky: 484
Registrován: 06 úno 2010 21:05
Bydliště: Uherské Hradiště

Pravidla makety UK 2021

Příspěvek od Antonín Alfery » 07 bře 2021 11:01

Doug Hunt mi poslal maketářská pravidla UK pro rok 2021.

Dávám je sem, kdyby někoho zajímala, ať je nemusí hledat.
BMFA SCALE RULE BOOK 2021.pdf
(1.77 MiB) Staženo 99 x
1
1 Obrázek

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: Pravidla makety UK 2021

Příspěvek od Robert Pajas » 07 bře 2021 23:04

Zajímavé je zavedení maxima u oříšků a pistácií.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Pravidla makety UK 2021

Příspěvek od Lubomir Koutny » 08 bře 2021 12:47

Co mají přinášet nová pravidla v modelařině ?

Jsem již opravdu starý člověk, který modelaří 75 let. Zatím mi paměť nevynechává a tak porovnávám jak se modelařina za tu dobu vyvíjí a přiznám se, že z toho velkou radost nemám. Začínal jsem jako malý kluk samouk, který nejprve dělal z kreslícího papíru stínové siulety – házecí kluzáčky podle německé knížečky rozpoznávání letadel Kampfflugzeuge a měl radost z toho, když tyto hezky létaly. Pak to byly ze stavebnice postavené modely Tulák a Sokol. Dále již následovaly vlastní konstrukce, poznamenané absencí znalosti jakékoliv teorie, přesto se některé opravdu povedly. Velkým přínosem byl časopis Modelář a pak překlad ruské knihy Modely letadel, ze které jsem stavěl všechny verze kluzáků a gumáků a to bylo opravdu inspirací pro další kluky z naší vesnice.

V šestnácti letech jsem se dostal do Brna, kde tehdy byly dvě party gumičkářů, vedené Edou Chlubným a Emilem Resem. Oba dva bývalí juniorští mistři ČSR ve wakefieldech, kolem sebe měly vzájemně soupeřící party. To byla velká inspirace a k tomu intenzivní studium teorie z literatury v Technické knihovně mne motivovaly ke stavbě wakefielda moderní nekonvenční koncepce, s velkou štíhlostí křídla a profilem Benedek B-6356, který předběhl ostatní konkurenci o několik let a umožnil mi abych byl za dva roky nominován do státní reprezentace. Skončilo létání jen pro radost a nastoupilo soutěžení, radost z vítězství, ale také jistá řehole, k tomu na několik let stačily dva dobré modely.. Koncem padesátých let soutěže zpravidla vyhrával soutěžící s nejlepším modelem, později však dobré modely již měla většina soutěžících a rozhodovala taktika v soutěži“pravidelnosti dosahování maxim“. Tehdy se ještě vyplňovaly přihlášky na soutěž a na ní musel být náčrt modelu v M 1:10 a podpis s prohlášením, že všechny díly modelu jsem vlastnoručně vyrobil sám. Časy se mění, zasáhla komercializace a funkcionáři modelářské sekce FAI jí zcela podlehli. Takže na Mistrovství světa v Izraeli polovina soutěžících v kategorii F1B létala s wakefieldy vyrobenými na Ukrajině.

Kupovat ukrajinský model za 1000 dolarů se mi nechtělo a způsob soutěžení v těchto podmínkách mi nepřinášel radost z modelařiny. Takže jsme s kamarády začali dávat přednost létání pro radost s minimaketami. Brzy se s nimi také začalo soutěžit a vznikla pravidla, ta se z počátku dost měnila až v r. 1969 se začaly soutěže létat podle pravidel dvacetinek. Někteří minimaketáři byli spíše stavitelé, jiní létavci, ale v prvních desetiletích tato pravidla umožňovala úspěšně soutěži a vyhrávat jak s velice pečlivě postavenými, ale méně létajícími minimaketami stejně jako i s jednoduchými a super-létavými minimaketami jako byl třeba Itoh.

Když se začalo jezdit na zahraniční soutěže, pořádané v halách, tak někteří minimaketáři, kteří tam létali kategorii přesných maket chtěli s těmito také létat venku kategorii dvacetinek, jenže to k úspěchu nevedlo, protože krásné halové minimakety byly příliš těžké, aby podávaly venku potřebné letové výkony. Byla zde možnost udělat si kategorii venku létajících přesných maket a pořádat takové soutěže. Demokratická většina angažovaná na stránkách Minimakety. cz rozhodla jinak. A po více jak čtyřiceti letech se pravidla dvacetinek změnila. Nyní je zdůrazněn akcent na přísnou maketovost, požadovány perfektní podklady a potlačen vliv letových výkonů.Přibylo naprosto špičkově vyhlížejících dvacetinek, které však v takové kvalitě je schopno stavět jen opravdu pár minimaketářů. Takže dost kamarádů tuto kategorii opustilo a létá si dál jen pro radost, někteří si berou na letiště starou dvsacetinku a kombinují to s jednoduchým RC elektroletem. Jiní mají hezkou čínskou RC hračku.

Zdá se, že nová pravidla FAI pro peanuty a pistácia zavádí trend jaký se u nás prosadil před pár roky a výsledný efekt bude podobný.
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: Pravidla makety UK 2021

Příspěvek od Robert Pajas » 08 bře 2021 14:54

Nesouhlasím.
Pravidla oříšků FAI zůstavají i nadále diametrálně odlišná od našich ve statice - nehodnotí se shoda s předlohou podle trojpohledu.
A nyní budou ještě odlišnější - maximum v letové části.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Pravidla makety UK 2021

Příspěvek od Lubomir Koutny » 08 bře 2021 15:05

Asi jsi mne nepochopil a proto nesouhlasíš. Já říkám, že právě tím maximem, tedy omezením bodů za letovou část se dosáhne podobného efektu, jako novými pravidly u dvacetinek. Tedy zvýšením důrazu na statickou část, snížením letové části a také zmenšením počtu minimaketářů, kterým to vyhovuje. Myslím, že čas mi dá za pravdu!
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Pravidla makety UK 2021

Příspěvek od Pavel Stráník » 08 bře 2021 21:08

Snad jsem nic nepřehlédl, ale tohle přece nejsou FAI pravidla. To jsou pravidla BMFA platná pro Anglii. Nebo je to jinak? Samozřejmě není vyloučeno že po britském kovidu zaplaví Evropu i tato britská pravidla.
Jinak bodový poměr statika:let 1:4 je celkem "inovativní" a to maximum vypadá jakoby v Anglii neuměli létat, což se mi nechce až tak věřit, nebo těch 50s sice uletí, ale s oříšky na úrovni těch našich z počátku 80. let, a tomu se mi nechce věřit taky, takže tomu vůbec nerozumím.
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: Pravidla makety UK 2021

Příspěvek od Robert Pajas » 09 bře 2021 07:44

Ano, jojo, pravda, Pavle, myslel jsem BMFA... Promiň, nechal jsem se zmást.
0

Antonín Alfery
Reakce: 54
Příspěvky: 484
Registrován: 06 úno 2010 21:05
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Pravidla makety UK 2021

Příspěvek od Antonín Alfery » 09 bře 2021 08:46

Ono je to asi celkem jedno.
Jak jsem naposledy v Nijmegenu odposlechl, FAI - alespoň v těchto kategoriích - přebírá pravidla BMFA.
Na druhou stranu aplikace nových pravidel pro IFII se neplánuje (prozatím)...
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Pravidla makety UK 2021

Příspěvek od Lubomir Koutny » 09 bře 2021 09:09

Ano, Angličané si většinou umí prosadit svá pravidla i když za moc nestojí. Ovšem není se čemu divit, když náš zástupce na FAI nosí v kapse áš návrh pravidel, který je sice exaktní, ale je zde obava, aby tím moc mepoškádlil své anglické kamarády, takže raději mlčí a pomůže prosadit anglickou blbost.

Byl jsem také jednou na INTERSCALE v Notinghamu, docela pěkný výlet, ale hala, kde se létalo nestála za nic (malá, nízká). takže docela chápu, že jim těch max. 50 s může docela stačit.
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: Pravidla makety UK 2021

Příspěvek od Robert Pajas » 09 bře 2021 16:26

No, prostudoval jsem pravidla anglických oříšků znovu, představil si různé křivky závislostí statiky a letu a různé nevšední supersložité a pokroucené typy letadel a shrnul bych to takto: Tonda Alfery stejně vyhraje! :D
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Pravidla makety UK 2021

Příspěvek od shark » 09 bře 2021 22:59

Luboši, koho myslíš tím naším zástupcem u FAI? Buď prosím konkrétní. Tyhle tvoje náznaky co kdo kdy kde jak udělal či neudělal jsou dost...řekněme nepěkné.
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: Pravidla makety UK 2021

Příspěvek od Robert Pajas » 10 bře 2021 00:28

Klid, Sharku! Funkcionář nosící V KAPSE návrh geniálních českých pravidel, od kterých by se mohli cizí národové mnohému přiučiti, je oblíbenou románovou postavou. Alespoň já ho znám už leta :)
0

Odpovědět