Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Diskuze k pravidlům jednotlivých minimaketářských kategorií

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od Vyvel » 14 dub 2014 12:16

Opravuji. Špatně napsáno. Měl jsem na mysli nedodržení měřítka u modelů ze stavebnic. U ostatních předpokládám tak jak je psáno v pravidlech 1:20.
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od Hugo » 14 dub 2014 12:39

Já teda nevím, ale raději bych se držel i u stavebnic toho co je v pravidlech, tzn. měřítka 1/18 až 1/22. Jinak to popírá to na čem jsme se tady domluvili. Nebo to nechat na pořadateli. M.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od Pavel Stráník » 14 dub 2014 20:36

Hele Pavle, ty mě teda dáváš :!: :!: :!:
Teda jestli jsem správně pochopil co jsi napsal, tak to jako že podle tebe budou soutěžit modely ze stavebnic (nijak nepenalizované) v libovolném měřítku spolu v jedné kategorii s vlastnoručně stavěnými dvacetnkami u kterých bude požadováno měřítko 1:20 +-10% ??????
To jsi snad nemyslel až tak úplně vážně, že ne?
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od Lubomir Koutny » 14 dub 2014 22:35

Mám pocit, že se zatím jedná o bouři v kapce vody. Kolik těch stavebnicových "dvacetinek" na OPENSCALE 2014 bude v soutěži ? Těch ze stavebnice od Tondy opravdu v 1/20 asi moc ne, nejspíše jeden kus. Otázka je kolik těch z jiných stavebnic (balzových), které se nevejdou do 1/18 - 1/22 ? Myslím, že ne více jak 3, spíše však 1, nebo žádná.
Přimlouval bych se za to, promluvit si o tom v Brně na Airfield party a řešit, až ten problém opravdu bude existovat a uvidíme, jak je vážný. Zatím je to jen teoretizování, i když v principu musím dát Pavlovi Stráníkovi za pravdu, tak z praktického hlediska pro letošek chápu i ten pragmatický přístup hlavního pořadatele Pavla Vysočana.
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od Vyvel » 15 dub 2014 10:27

Můj návrh, hned na začátku diskuse, byl připustit stavebnice bez ohledu na měřítko ale ve statice navrhnout nějakou míru penalizace za stavebnici. Pro stavebnice byli všichni diskutující jen si nikdo netroufl stanovit hodnotu penalizace. Hlavně kvůli tomu jsem chtěl, aby u stavebnic byl v podkladech přikládán stavební plán a návod. Bodovači by pak měli přihlédnout ke stupni předpracování. Myslel jsem, že více hlav víc ví a někdo něco navrhne. Zatím tady jen čtu nářky, že to nejde. Tak to teda zkusím sám, třeba to někoho inspiruje k připomínkám.

Co takhle u stavebnic mimo tolerované měřítko srážet třeba bod nebo dva v každé položce maketová přesnost?
Nebo dále
Zbarvení a označování - Složitost - pokud nebude nic navíc proti obsahu stavebnice tak O bodů. Tím myslím, že stavebnic obsahuje např. předtištěný potah a obtisky nebo u RC minimaket je dodáváno s kompletní povrchovou úpravou
Zpracování - složitost - nic navíc proti stavebnici = 0 bodů
Detaily - ty co jsou součástí stavebnice bez hodnocení (doložení detailů zhotovených navíc je v odpovědnosti soutěžícího)

Na první pohled to vypadá, že chci ořezat stavebnice ve statice co to půjde ale uvědomte si, že to co jiný pracně vyřezává a vytváří, stavitel ze stavebnice má z větší části hotové takže bych rád zaplatil tu odvedenou práci.
0

JardaF
Reakce: 2
Příspěvky: 67
Registrován: 27 čer 2011 14:04
Bydliště: Praha

Re: Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od JardaF » 15 dub 2014 11:57

CO nastavit pro stavebnice jednoduchý bodový hendikep jako u koní? Prostě by začínaly bodový zisk v minusu. Dokonce by se to dalo nastavovat i podle druhu stavebnice...
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od Jiří Doležel » 15 dub 2014 12:30

Velmi zajímavé a nelehké téma. Určitě bych neměl problém vidět na soutěži makety ze stavebnic, už jen kvůli rozšíření portfolia "pilotů" těchto strojů. Otázkou je, zda by byly v našem národním měřítku nebo "open-scale". Jen nevím, zda se podaří najít mechanismus, který by srovnával od základu postavený model (balsa/XPS) vůči stavebnicovému s určitou pracností: od rozsypu až po vakuově lisované díly, kdy "slepím půlky trupu" a jdu lítat. Penalizace na statice zas může mít za následek to, že soutěžící nebude mít šanci na rozumné umístění. Obávám se, že v případě nástupu stavebnic do minimaketářské obce bude muset vzniknout nová kategorie, oddělená od naší Mmin (1:20). Pokud by se našlo více jedinců, co by si rádi zasoutěžili s modely ze stavebnic, "osahal" bych si toto téma za měsíc na Openscale, kde nás svými návrhy mohou poctít a ti, kteří na toto fórum nechodí.
J.
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od Steve » 15 dub 2014 16:49

Vyvel píše:Můj návrh, hned na začátku diskuse, byl připustit stavebnice bez ohledu na měřítko ale ve statice navrhnout nějakou míru penalizace za stavebnici. Pro stavebnice byli všichni diskutující jen si nikdo netroufl stanovit hodnotu penalizace. Hlavně kvůli tomu jsem chtěl, aby u stavebnic byl v podkladech přikládán stavební plán a návod. Bodovači by pak měli přihlédnout ke stupni předpracování. Myslel jsem, že více hlav víc ví a někdo něco navrhne. Zatím tady jen čtu nářky, že to nejde. Tak to teda zkusím sám, třeba to někoho inspiruje k připomínkám.

Na první pohled to vypadá, že chci ořezat stavebnice ve statice co to půjde ale uvědomte si, že to co jiný pracně vyřezává a vytváří, stavitel ze stavebnice má z větší části hotové takže bych rád zaplatil tu odvedenou práci.
Já jsem to zkusil - hned dva příspěvky po tvém - a se zlou jsem se potázal.... :(
Proto jsem pak psal, že všichni kritizují - což je jednoduché, ale konkrétní návrh nikde.
Je nevděčné něco navrhnout, je čeho se chytit a je co kritizovat. Obecný nářek tak snadno kritizovat nejde....

Nemyslím si, že hotové modely se ve Dvacetinkách nějak výrazně chytí, u stavebnic v rozsypu to naopak pravděpodobné nebo alespoň možné je - a tam už je rozíl oproti "od nuly" stavěným menší, i u rozsypových už je třeba něco umět. A i váhově se lze přiblížit dobře navržené Dvacetince, u továrních "hotovek" bývá určitým omezením možnost výroby za rozumnou cenu, technologie.... Ale u obou zase nesedí měřítko.....
U RC minimaket už je to jinak - spousta hotovek je k dostání kompletně připravených, de facto zalétané, jen nabít baterie a letět.
Stejně tak lze použít stavebnice v rozsypu, třeba původně určené pro pohon gumou či pro motor na CO2 a zde není měřítko (zatím?) žádným omezením.
Troufám si tedy napsat, že tam rozšíření naštěstí "hrozí" víc.
To by bylo fajn.
A jen jsem poznamenal, že určité ohodnocení vlastní práce by bylo na místě - z pohledu organizátora je dobré mít představu jak oboduju hotovku, pokud ji někdo doveze a položí na stůl. Ne to řešit až na místě.
A klidně to nemusí být pevně zakotveno v pravidlech, jen to včas (!) upřesnit před soutěží, klidně ať si organizátor soutěže určí jestli bude chtít striktně dodržovat třeba měřítko (u Dvacetinek) nebo další omezení - stavebnice, polotovary a pod. (u všech) a nebo nechá víc volnosti. Tím pádem to nemusí být závazné pro ostatní, ale motivací alespoň někde, kde to organizátor víc "otevře" - soutěžit s čímkoliv, jinde zase jen s přesně daným pravidlům odpovídajícím modelem a pod.
Zatím vzhledem k počtu zúčastněných je to spíš na "open class", jen to zatím nebrat jsko Pravidla ale jako nějaký výchozí stav. A pak se uvidí, jestli řešit pravidla díky přílivu nových zájemců nebo zůstat u obecné a respektované představy RC minimaket (např.) u těch skalních.
Myslím, že rozumný člověk pochopí, že když si koupí něco hotového, pak asi musí mít nějaký handicap. A nerozumný bude mít problémy i s přesnými pravidly a komunitě moc nedá...
Tak uvidíme... ;)
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od Hugo » 16 dub 2014 16:44

ad stavebnice: V zahraničí existuje kategorie "Kit scale" - stavebnice, hodnotí se statika - podle přiložených plánů. Jakýkoliv upgrade oproti stavebnici je penalizován. Dále se hodnotí let jako u F4D. Cílem této kategorie je dát šanci nováčkům, ale s chutí tuto kategorii létají i staří mazáci. Už nějaký rok platí, že vítěz v této kategorii nesmí soutěžit, nebo účastnit se se stejným modelem, to nevím přesně.

ad dvacetinky a RC mini: já si nedovedu představit, že by bodovači při statice měli čas ještě zohledňovat další omezení u stavebnic. Navíc není stavebnice jako stavebnice - různá kvalita. Těch stavebnic nebude moc, protože měřítko je jasně dané. Většina stavebnic je ale v 1/24, když se to rozvolní jen pro stavebnice, tak to bude Potěmkin... Kdyby nás bylo 100, nebo 50, nebo 25, nebo 10, tak neřeknu, ale buďme realisté... na soutěžích nás nebývá ani těch 10. M.
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od Robert Pajas » 17 dub 2014 00:14

"A co když dvacet neb deset věrných najdeš - ty, Bože, chceš těch deset zničit též?"
...
"Nenašel Bůh těch potřebných deset - města se vzdal, život z něj odvolal."
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od Pavel Stráník » 17 dub 2014 07:56

Proto Martine, tak jak píšeš, ač s rozpaky a vnitřně rozpolcen, jsem asi ze všeho nejvíc nakloněn tomu otázku stavebnic neřešit. A to právě proto, že si po několkaleté zkušenosti bodovače vůbec nedokážu představit, jak bych alespoň trošku spravedlivě penalizoval model ze stavebnice proti scartchbuiltu. Už tak mají rozhodčí celkem zamotanou hlavu z hodnocení a dodržení relací jen s ohledem na shodnost se vzorem a složitost, přidávat k tomu ještě položku pracnosti ve vztahu co za majitele modelu odvedl výrobce stavebnice a co udělal sám, je nereálné, obzvláště v obvyklé časové tísni která ve druhé polovině bodování panuje.

Roberte, a co když se nenaje ani těch deset? Zkáza kategorie bude dovršena a ke všemu bude zapovězeno se byť jen za ní ohlédnout zpět. Ještě že těch zkmenělých pozústavších nebude mnoho .... To abch začal chystat likvidaci tohoto webu ....
0

ANSCR
Reakce: 9
Příspěvky: 68
Registrován: 08 čer 2012 14:13
Bydliště: Praha

Re: Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od ANSCR » 17 dub 2014 08:21

Stavebnice - řešit, či neřešit ??? :)
Debata o stavebnicích je prozatím debata těch, kteří je vlastně nestaví (ale mohu se mýlit).Za sebe dnes vidím stavbu minimaket a soutěžení s nimi jako pidiklub vynikajících modelářů, nadto svému koníčku zcela oddaných - a já se skláním před jejich dovednostmi a výsledky. Ostatní (přinejmenším já ;) ) jsou pouhé křoví, vhodní pouze k zaplacení startovného a doplnění startovního pole, aby počet soutěžících na výsledkové listině nevypadal směšně. Jakkoli uznávám, že stavitel od A do Z by měl být odměněn za svoji práci = stavitel ze stavebnice potrestán za stavbu ze stavebnice, moc jsem si tu nepřečetl, proč by někdo vůbec stavěl ze stavebnice … odpověď na toto PROČ podle mne v sobě skrývá i návod na to JAK :idea: . Já k tomu přešel po x létech stavění a poletování s minimaketami vlastnoručně stavěnými od A do Z (přitom si nemyslím, že bych si až zase tak moc ušetřil práci, žádné high-tech stavebnice jsem si zatím nepořídil). Kdyby to bylo na mně, tak bych nechal stavebnice zvlášť, vůbec bych to dohromady s minimaketami stavěnými podle stávajících pravidel nemíchal. Nejspíš bych pak ani neřešil měřítko. Stávající pravidla bych klidně ponechal (mimo měřítka), popřípadě hrubě zjednodušil (aspoň pro začátek). Ale to berte prosím jen jako poznámku "toho, co stojí opodál" - na poletování za chatou žádná pravidla nepotřebuju :D
0

Odpovědět