Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Diskuze k pravidlům jednotlivých minimaketářských kategorií

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od Pavel Stráník » 11 dub 2014 08:28

Toto vlákno nechť jest určeno k podnětům jak vyřešit statické hodnocení minimaket postavených ze stavebnic, a to ať už jakékoliv kategorie.
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od Vyvel » 11 dub 2014 12:34

Můj názor na problematiku stavebnic a jejich hodnocení je asi takový:

Pro zařazení modelů ze stavebnic doplnit bod 1 pravidel asi takto: U maket zhotovených z komerčně dostupných stavebnic není měřítko 1:20+/-10% striktně vyžadováno. Musí být ale dodržen průměr letové vrtule maximálně 35% z rozpětí.

Ke statickému hodnocení makety ze stavebnice by měl být přiložen stavební výkres případně návod ze stavebnice. Autor by měl doložit v předkládaných podkladech, co na stavebnici vylepšil. Co se týká hodnocení tam si myslím, že by měla být nějaká srážka s ohledem na to, co bylo připraveno ve stavebnici – hlavně se to týká povrchové úpravy a detailů. O konkrétních hodnotách srážek můžeme diskutovat.

Tolik za mě a teď očekávám komentáře.
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od Hugo » 12 dub 2014 07:39

Vyvel píše: U maket zhotovených z komerčně dostupných stavebnic není měřítko 1:20+/-10% striktně vyžadováno.
Podle mne toto není dobrá cesta, jakmile se měřítko zpochybní ať už kvůli zahraničním účastníkům, nebo kvůli stavebnicím, tak pak je možné měřítko zpochybnit jako takové.
Můj soukromý názor je, že jednotné měřítko má jediný důvod své existence jen díky historii a tradici, jinak je to spíš koule u nohy. Ale respektuji většinu a není pro mne problém se tomu přizpůsobit a nijak netlačím na změnu měřítka.

Ohledně statického hodnocení stavebnic bych v tuto chvíli nepředbíhal a nechal by vše tak, jak to je. Pokud někdo nějakou stavebnici na soutěž přiveze a bude to tak velký rozdíl oproti autorským modelům, že nám to bude trnem v oku, tak bychom se tím pak mohli zabývat. Pokud bychom ale penalizovali polystyrenové stavebnice, museli bychom jinak penalizovat i stavebnice vyřezané laserem oproti stavebnicím klasickým. Těch detailů by bylo tolik, co bychom museli zohlednit, že mi přijde jednodušší se tím v tuto chvíli nezabývat. Naopak bych podpořil každého, kdo přiveze nějaký model ze stavebnice a bude ho chtít zalétat.
Martin
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od Pavel Stráník » 12 dub 2014 10:22

No jo Maritne, ale tím jsme se oslím můstkem dostali přesně tam, kde jsme skončili u RC minimaket. Dvacetinek se to zatím netýká, nebo spíš bude se jich to týkat po nějakém čase, až stavebnice budou více a déle k mání, u RC minimaket po dvou Trnávkách v tom třeba já osobně (jako jeden ze zarytých propagátorů vlastní stavby) mám už celkem jasno: není důvod se plahočit s vlastní RC minimaketou za situace nejistých povětrnostních podmínek a nutnosti letět v danou chvíli, na takový hrdiský počin nejsem schopen stavět dost modelů a těch pár co ještě mám si příliš vážím. Takže na soutěžní "otloukání" použiji některou z komerčních stavebnic, když to není v pravidlech zakázáno a na statice nijak penalizováno, a vlastní modely si nechám na polétání pro radost nebo na veřejné leteckomodelářské akce, kde když počasí není tak prostě neletím a své ego si tam budu honit alespoň tím že model vystavím ;) .
Důsledky této modelové filozofie jsou celkem lehce představitelné :idea:
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od Steve » 12 dub 2014 12:11

Bohužel musím připustit ( a už jsem to i psal), že to vidím stejně jako Felda.... :?

A pro šťourala - mám na mysli RC, nakonec vlákno není specifikováno jen pro Dvacetinky a RC či el/CO2 se to týká úplně stejně.
Nesouhlasím sice s tím, aby model ze stavebnice byl bodován stejně jako "scratch built", ale nějaké konkrétnější a nekonfliktní vymezení míry
(ne)penalizace mě nenapadá.
Je možné pro maximální bodovou nálož (pro ty hodně soutěživé) stavět jen "od nuly" a stavebnice nějak znevýhodnit - přece jen je tam velmi mnoho věcí usnadněno, dokonce koupit RTF a pak by statika měla být nulová či minimální a zbytek dohánět lety.
Pokud nebude penalizace, je větší šance uvidět na nebi další modely, pak je potlačena vlastní invence, či možnost odlišit manuální zručnost při stavbě od manuální zručnosti při otvírání peněženky.
Otázkou je, co je lepší. Jestli vypiplat model, projet až stovky kilometrů na akci a tam se podívat jak fouká, model ze statiky zase šoupnout do auta a odjet, nebo oželet bodovou ztrátu ze statiky (bude-li penalizace) a zalétat si s modelem ze stavebnice či RTF s mnohem menší obavou o poškození modelu (poškodí se stejně, jen to tak "nebolí"). Pak se to může zvrtnout na soutěž RTF modelů, to ale jen v nejtmavším scénáři.
Ale i to by asi bylo lepší variantou než aby nepřijel nikdo. Třeba proto že si netroufá, nemá čas či "ruce" na stavbu slušně hodnocené makety a pod.
Přece jen se pokusím nastínit možnost, ať je o čem plkat :lol:
Určitou penalizaci bych navrhoval, přece jen stavebnice - ať už třeba ve formě výlisků či předseknutých dílů - je velkým usnadněním. Model je vyzkoušen (většinou), plánek je hotov, těžiště někdy dané, tvary, profil...k tomu hotové obtisky či dokonce celý model hotový.
Přece jen by nějaké "znevýhodnění" mělo být, třeba 40% v základu. Případně doložené vylepšení a pod. by bylo pak řešeno klasicky. Modelář nemůže být bonifikován za něco co za něj udělal někdo jiný, za vylepšení pak už ano.
Nebo třeba jinak...
Shodnost s dokumentací může být hodnocena stejně, i tam může být úprava výrobce (větší VOP, jiné tvary z technologických důvodů - třeba kulaté hrany polystyrénového trupu u SE-5a a pod.), asi nejlogičtější by měla být položka pracnost a z ní pak ubírat, třeba v případě RTF až na nulu. Pak by ale musela být zmiňovaných 40% celkového hodnocení, samozřejmě úpravami by se stavitel či "upravovač" mohl dostat na daleko menší znevýhodnění, ale nikdy ne na stejnou hodnotu jako u modelů stavěných "od nuly".
Tedy třeba nastavit 15% penalizace u stavebnic z výlisků či hotových, třeba 5% na rozsyp, a stupeň pracnosti řešit v rozmezí 0-30%.
Podotýkám, že mám na mysli zejména kategorii RC. ;)
No a do důsledku - i stavba podle vlastního návrhu je určitým handicapem proti modelům podle plánku. Ale to jen pro úplnost, to bych neřešil vůbec. ;)

Ti kteří chtějí vyhrávat a chtějí pro to udělat co nejvíc (třeba striktním výběrem pouze soutěžně nejvhodnějšího typu bez ohledu na krásu) si cestičku najdou, postaví si něco, kde využije nejlepší bonifikace.
Pro ty ostatní by pak nebylo snad takovým trestem určité znevýhodnění při možnosti dovézt hotový či ze stavebnice (rychleji a snadněji) postavený model.
Myslím, že všichni víme, že je nás málo a motivace přilákat další zájemce je vhodná, ne však na úkor znevýhodnění někoho jiného.
Takže za sebe - určitá penalizace ano, ne zbytečně demotivující, naopak.
A hlavně aby se nás sešlo víc, snažit se využít na jedné akci všechny příbuzné kategorie (jako na Trnávce), ne naopak. ;)
0

Uživatelský avatar
Jirka Alfery
Reakce: 2
Příspěvky: 36
Registrován: 22 zář 2012 19:13
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od Jirka Alfery » 12 dub 2014 15:40

Přijde mi, že nejste úplně v kontaktu s realitou. Na soutěžích je stále stejná skupina lidí, sem tam přijede někdo nový, spíš lidé ubývají. Věkový průměr stálých účastníků každým rokem stoupá o ten jeden rok. Žádní mladí se do toho nehrnou (dokud bude elektřina do pc/iphonu/tv tak se to nezmění). V podstatě jde o to, aby si vaše generace určitým způsobem užila koníčka, který ji provází celý život.
Řešíte tady úpravu pravidel pro RC minimakety. V současné době se jedná o jednu soutěž za rok, v Trnávce. Počet účastníků je 4-5. Poprvé jsem tam v rámci soutěže byl před pár lety, soutěžil jsem jen kvůli tomu, že jinak by se ani RC nelítalo, jelikož byli jen dva soutěžící. Dostal jsem do rukou minimaketu (taťkového Scouta) se kterou jsem předtím v životě neletěl se slovy " co velice, o nic nejde, bude sranda". Od dalších let lítám s Tempestem ze stavebnice, jelikož každý další ročník fouká víc a víc, je to letadlo s kterým umím lítat a baví mě to. Nejsem si jist, jestli je potřeba jakkoliv upravovat pravidla pro RC minimakety kvůli těm 4-5 soutěžím co se tam každý rok pravidelně sejdou (taťka, Pavel, Petr Kolář,X,Y). Já už určitě lítat nebudu s čímkoliv v rámci RC minimaket, rozhodl jsem se po poslední Trnávce, nemám to zapotřebí.
Měli byste být rádi za každého, kdo má má čas a chuť hodit letadlo do vzduchu na jedné soutěži v roce a ne řešit 15% za todle, 5% za stavebnici v rozsypu, blablabla. Kdo asi v dnešní době bude stavět RC minimaketu na jednu soutěž v roce. Pravidla ani ne pro 10 lidí -> strukturalizace s množstvím vyjímek jak u nařízení EU. Splendid idea :D
0

Vlastik
Reakce: 0
Příspěvky: 187
Registrován: 14 úno 2010 12:02
Bydliště: Tišnov

Re: Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od Vlastik » 12 dub 2014 16:39

Jo chlapče,dobře jsi to napsal.Hold mládí vpřed,a stáří na svý místa.
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od Hugo » 12 dub 2014 18:08

Alivan píše:V podstatě jde o to, aby si vaše generace určitým způsobem užila koníčka, který ji provází celý život.
Pod toto se podepisuji, i když to pozoruji s lítostí. Podle mne teď jde o to říci si o co nám jde - těm, co aktivně lítají RC mini i dvacetinky, bychom si to hezky užili, případně neodradili těch pár, kteří jsou těmito kategoriemi, či naší komunitou osloveni.
Když nad tím přemýšlím tak můžeme těžiště přesouvat mezi těmito tématy:
A/ spravedlnost - těžiště by mělo ležet v objektivním hodnocení - přísnost hodnocení je možno nastavit del úzusu
B/ vidět se spolu - těžiště by mělo spočívat v dostupnosti tak abychom se mohli vidět, dokud ještě jsme schopni se vidět a jsme schopni dojet na místo setkání
C/ Přitáhnout nové lidi - těžiště by mělo být v plošném oslovování nadějných generací
D/ další kriterium mne nenapadá, ale třeba něco někoho napadne.

Pro mne osobně je minimaketařina v bodu B, a čím jsem starší, tím víc se v tomto bodě kotvím. Pro udržení života této kategorie je podle mne nutné, abychom obsáhli všechny kategorie - A + B + C + D, kompromis je nutný. Takže věřím Jirko, že vezmeš své rozhodnutí, nesoutěžit, zpět a budeš v Trnávce létat. Ať už pořadatel nastaví kriteria statického hodnocení jakkoliv, tak celkové hodnocení se skládá ze statiky a letu a podmínky jsou pro každého stejné. Takže dost řeší a připravuj svého Tempesta!

Ke zvážení předkládám, zda odměňovat první 3 místa nějakou cenou, jako je tomu dosud. Možná se mýlím, ale možná i to přispívá k řevnivosti.
Martin
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od Steve » 12 dub 2014 19:22

Já s tím souhlasím, ale....

Nemyslím si, že bych nevěděl co se okolo mě děje ;) , realitu znám.
A možná právě to, že se zúčastňuje jen pár lidí může být způsobeno nejasnými pravidly a pod. Osobně jsem se setkal s názory, že kámoši nepojedou, na maketu si netroufají nebo se za svůj výtvor stydí a "stejně tam stavebnice nejsou povoleny"...a pod. Víme že jsou, ale tito modeláři si prostě netroufají.
Pokud se na to budu dívat ze soutěžního hlediska, pak má Jirka pravdu v tom, že na jednu soutěž za rok nemá (možná?) smysl stavět model.
Z tohoto pohledu se to však netýká jen RC kategorie ale všech tří minimaketářských kategorií.
Jenže - jsem názoru, že pokud vůbec stavět minimaketu, pak má RC vzhledem k omezeným možnostem létání venku i v hale;, a také pro snad delší životnost modelu tato kategorie největší smysl.
Ale pokud se na to budu dívat jako nadšenec, pak to vidím úplně jinak ;) - přece stavím maketu pro sebe a nic mě neomezuje s ní létat nejen na té jediné soutěži ale i mimo ni - a třeba každý den 8-)
Nepotřebuji k tomu žádný větší prostor a není nutno stále jen soutěžit. ;)
Ta soutěž by měla být jen vyvrcholením a záminkou se někde sejít.
Openscale bývalo taky motivační, nebýt pevného termínu, spousta z nás by neměla důvod finišovat, a spousta modelů by asi nikdy nebyla dokončena.
Teď je tímto termínem Trnávka - a podle mě není důležité kdo vyhraje (pro někoho ano), ale že se sejdeme, pokecáme, předvedeme výtvory a pod.
Proto jsem, Martine, pochválil druhou část článku o Nijmegenu.
A ktvým bodům:
A) bez toho to lidi odradí, co si budeme povídat. Ale nebral bych to jako hlavní důvod
B) určitě pro mě největší důvod
C) bylo by to fajn, ale musí alespoň trochu fungovat předchodí dva body, udělat z toho spíš setkání.
A dokud se to bude brát stylem - kdo nesoutěží, tak ani nelepí a neumí to, tak se nové krve nedočkáme....
Jsme lidé soutěživí, určité srovnání modelů je na místě, takže nějaká "jakožesoutěž" by mohla být lepší než jen tak poletování, stačí uznání, maximálně diplom, ceny nejsou podstatné. A i když to bude "jen" jako show, tak taky fajn.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od Lubomir Koutny » 12 dub 2014 19:42

Hodně názorů a každý má svou pravdu. Ano, někdo vidí, že hodnocení by mělo být podle toho, jak věrně je dodržen postup stavby podle výrobce (to asi ladí s hodnocením Old-timerů BV-min. Jiný zase si myslí, že je třeba hodnotit podle podkladů skutečného letounu. A pak by zde mohl také být názor, že u minimaket ze stavebnic se statika nehodnotí vůbec a hodnotí se jen lety (při statické výstavce je možné nejhezčí stavebnicové minimaketě dát cenu za eleganci, při tom malém počtu se snadno určí, která to je) a pak určit pořadí za létání, myslím, že by to takto bylo snadnější pro pořadatele a zajímavější pro diváky.
0

Gregovský
Reakce: 0
Příspěvky: 610
Registrován: 07 úno 2010 18:03
Bydliště: Praha

Re: Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od Gregovský » 12 dub 2014 21:37

Pravda, pravda a přitom si stačí přečíst úvahu Martina v reportáži a co zde napsal Alivan a to je to kam za pár let minimaketařina dojde. A tady se řeší co připustit, jak trestat stavebnice, zda to vůbec lze tolerovat. No a co když si někdo ulepí model podle plánku ze stavebnice a použije svůj matroš protože ten co tam je na prd. Je to ještě ze stavebnice nebo už ne :roll:
0

Honza Drážek
Reakce: 0
Příspěvky: 537
Registrován: 25 úno 2011 21:12
Bydliště: Mnichovice

Re: Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od Honza Drážek » 13 dub 2014 06:56

Setkávání a zábava, to jsou moje důvody. Nějaké podhodnocení nebo omezování stavebnic na tom nemůže nic změnit, tím spíše, když to bude asi jedna z mých mála možností do budoucna, jak se účastnit a občas mít nový model. Navíc, stejně tomu člověk většinou musí dost pomoci zásahem do konstrukce, detaily a povrchovkou, aby to trochu vypadalo.
Obávám se, že necháním stavu tak jak je (což si myslím, že by se to asi zatím řešit nemuselo), se stejně nebude konat masivní příliv modelů ze stavebnic a naopak, když by se to řešilo, mě osobně to neodradí, protože to nestavím kvůli pár soutěžím, ale kvůli radosti z létání.
0

Odpovědět