Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Diskuze k pravidlům jednotlivých minimaketářských kategorií

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od Steve » 13 dub 2014 08:08

Taky to tak vidím.
Kritiky tu padlo dost, to je to nejjednodušší. Co ale navrhnout něco konkrétního?
Já jsem to udělal (aby vůbec mělo smysl to tady řešit, všichni víme jaká je realita), a hned je zle.
Taky nejsem proti nějakému omezování, ale - co když někdo donese některý hotový a maketový model? Třeba některý z Tondových prcků?
Jak to hodnotit? Jsou krásně udělané, na statice nebude moc co vzít, ale je to správně?
0

Antonín Alfery
Reakce: 54
Příspěvky: 484
Registrován: 06 úno 2010 21:05
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od Antonín Alfery » 13 dub 2014 12:43

Model ze stavebnice je někde mezi modelem, který je od prvního nosníku (v extrému od první čárky na výkrese) až po zalétání dílem soutěžícího, a modelem, který soutěžící získal hotový. Je zřejmé, že škála reálných možností je velká. V dobách, kdy byly dvacetinky soutěžní kategorií se vším všudy (pozitivním i negativním), bylo v pravidlech exaktně uvedeno, že model musí být postaven soutěžícím. Přesto bylo porušování této zásady mlčky tolerováno - proto byla jako zbytečná zrušena. Pokud je tedy přijatelné, aby někdo soutěžil s modelem, který nepostavil, proč je problém s modelem postaveným ze stavebnice? Navíc se zákonitě otevírá pověstná Pandořina skříňka, z níž na nás vyskakují otázky jako – a jak hodnotit model, který byl nastříkán někým jiným, co když soutěžící použil koupené obtisky, vrtuli, kulomety od SFA, od někoho kabinu? To jen pro upřesnění situace.

Dnes je situace na soutěžích diametrálně odlišná. Soutěžících ubývá a soutěže samotné už dávno nejsou pro většinu účastníků to, co bývaly – tj. „bojem“ o co nejlepší výsledek takřka za každou cenu. To první mne mrzí, to druhé naopak velmi těší – ostatně byl to hlavní důvod, proč jsem se ke dvacetinkám vrátil, ale to už jsem psal několikrát.

Stavba modelů se stává spíše záminkou pro setkávání – stejně, jako je to už dlouho mimo naši kotlinu. Změnou pravidel se snažíme otevřít kategorii dvacetinek i modelářům, kteří jsou zaměřeni trochu jinak než historické jádro jejich stavitelů. Se stavebnicemi je to obdobné. Pro někoho, kdo nikdy žádnou dvacetinku nestavěl, bude asi jednodušší začít od nějakého polotovaru nebo stavebnice, než úplně od začátku. A možná se znova „chytnou“ alespoň někteří z těch, kteří už dvacetinky z různých důvodů nestaví.

To je jeden z důvodů, proč jsem se začal možné konverzi stavebnic RC modelů na dvacetinky věnovat. Zda to smysl má nebo nemá, ukáže čas. Rozhodně mi to připadá rozumnější, než jen skuhrat nad stávající situací a nedělat nic.

Pokud je hlavním problémem, že se „stavebnicemi“ létám já, je to pro letošek vyřešené. Jak jsem vyhlásil, chtěl bych letos pravidelně létat, ale v rámci hodnocení funkčnosti pravidel mimo soutěže. S Macchinou (stavěl jsem ji a několikrát předělával já – pokud si někdo myslí, že model ze stavebnice je „hotový“) by chtěl létat Jirka. Když to některému soutěžícímu bude vadit, stačí opravdu jen říct a Jirka bude taky létat mimo soutěž. Tak by se mohlo ukázat, co přítomnost modelů ze stavebnic vlastně obnáší. A řešit to můžeme přes zimu…

U RC minimaket se tato otázka řeší opakovaně. Vědom si možných problémů, navrhl jsem nějaké řešení hned na začátku. Je zajímavé si tu diskuzi s odstupem času přečíst. Úplně tenkrát zapadla poznámka Malutkyho, která podle mého názoru postihuje hlavní problém této kategorie – není dostatečně definována velikost modelu. A velikost/hmotnost za větru rozhoduje. Navíc je Trnávka specifická – nejsou tam reálné seriózní starty se země a při letové části celkem pravidelně pofukuje. Šance na druhou soutěž vidím v Panenském Týnci. Ploch pro starty je tam přehršel, pouze zatím nevím, jak to tam vlastně vypadá :D. Snad letos…
Steve píše: Taky nejsem proti nějakému omezování, ale - co když někdo donese některý hotový a maketový model? Třeba některý z Tondových prcků?
Jak to hodnotit? Jsou krásně udělané, na statice nebude moc co vzít, ale je to správně?
Není. A je správné, že nosím na soutěže i modely stavěné pomocí technologie, která je ostaním soutěžícím nedostupná? A co s tím? Je lepší pozici takových modelů na soutěžích hned od začátku ztěžovat, případně rovnou zakázat nebo umožnit i ostatním, aby si to taky zkusili? Snad to druhé. Takové modely by se pak mohli objevovat třeba i v jiných kategoriích, kde někdy občas vyhlašování výsledků vypadá skoro takto :D :D :D :D :D

http://www.youtube.com/watch?v=tvyB4gOkUmI
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od Steve » 13 dub 2014 13:30

Aby nedošlo k nedorozumnění .... ;)
Nemyslel jsem to na nikoho konkrétně - to ani náhodou ;) , spíš obecně - jak bodovat koupený hotový model. To není nic proti zmíněným prckům 8-)
Samozřejmě tím "hotový model" mám na mysli třeba jako sety dodávané a de facto zalétané modely.
Pokud někdo něco podobného donese, budu ten poslední komu by to vadilo 8-)
Jde jen o to co s tím z hlediska bodování - proto je tady (doufám) tohle vlákno.
Sám jsem si uvědomil už před časem pod dojmy z Trnávky, že nejlepší volbou je koupě "hotovky" či postavení něčeho ze stavebnice - protože na rozdíl od podvečerního polétání u nás na kopci je soutěž a její kola pevně daná, lhostejno jestli fouká nebo ne. A pak chuť vrhnout do takového povětří vlastní dlouho stavěný model je úplně jiná než tam "prsknout" nějakou hotovku - jak jse už psal - poškození tolik "nebolí.
Je to trošku proti mému přesvědčení, ale vzhledem k tomu, že lépe vidět ve vzduchu hotovky než jen na stole žbrdlinkové skvosty to beru jako pochopitelné.
A k té velikosti...vždycky si vzpomenu, jak se na Openscale objevil ten dvoumetrový Storch :D
Zatím asi není důvod to omezovat, zatím si vystačíme s obecnou představou RC minimakety. Pro pohodové polétání s tím vystačíme napořád, jen kdyby se měla řešit pravidla, pak je vhodné některé věci nějak definovat, rozpětí/měřítko/hmotnost...Na tom jsme ztroskotali už na starém fóru :D
S tím nástřikem cizího modelu...to se týká i mě, když mi Tazi svěřil svůj skvost - bylo to jeho riziko, bez záruky a s touto spoluprací jsme se nijak netajili ;) Klidně to nemuselo dopadnout dobře :D Profi obtisky, natištěná kamufláž a pod už je jiná věc, stejně jako "továrně" nastříkaný model. Ale to už jsou nuance, které v této chvíli není nutno řešit. ;)
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od Pavel Stráník » 13 dub 2014 15:11

Reakcí fůra, názorů kopec - zajímavé, poučné 8-)

Když to tak pročítám, tak v podstatě všem jde jen o přátelské setkání, povykládání si, pochlubení se tím co jsem přinesl, sem tam předvést nějaký ten let. Nezaznamenal jsem jedinou reakci typu: jsem pro soutěžení ve smyslu vzájemného souboje z nějž vyjde jeden dva vítězové a zbytek skončí v poli poražených. Pak tedy opravdu nechápu pinožení se za nějakými exaktními pravidly, hromadu času promarněného ve smyslu výše uvedeného zcela zbytečným statickým bodováním, které navíc pohříchu probíhá zrovna v době kdy je nejlepší letové počasí. Nikdo nenapsal že staví modely proto a tak, aby tím vítězem byl on a ze stupňů vítězů mohl s dmoucí se hrudí přehlédnout ty ostatní, kteří zůstali ležet v prachu arény. Jen samá eufemistická prohlášení jak modely stavíme jen pro radost a zábavu a že největší potěšení máme z pohledu jak krásně letí soupeřův model, vždyť na výsledku v soutěži přece vůbec nezáleží.

Což o to, celkem pěkně to koreluje s úpadkovou atmosférou současné postmoderní společnosti, jen si nejsem jistý upřímností takových tvrzení (to by snad mohl profesně posoudit Martin). Alespoň já sám za sebe teda mohu prohlásit, že drtivou většinu modelů jsem stavěl proto, abych s nimi v soutěžích vítězil, a když se osvědčily, nikde jinde než na soutěžích jsem s nimi nelétal, jen aby mi vydržely porážet ostatní do doby než postavím něco ještě výkonnějšího. Takže vpodstatě té radosti z polétání pak už zas tak moc nebylo - doufám že se zde najde nějaký samaritán který mě alespoň falešně polituje. A že jsem v tom asi nebyl sám vyvozuji z toho, že soutěže jsou jediné místo kde se většina praktikujících minimaketářů sejde, kdysi pořádaná přátelská polétání při pátečních podvečerech na Medlánkách zašla na úbytě.

Ale zpět k těm pravidlům, stavebnicím a soutěžení s nimi - asi to stejně skončí tak, že bude úplně jedno z jakého zdroje model pochází. Jen naprostý bloud by se pustil do stanovování nějakých hodnot či procent penalizace podle toho, jaké množství práce navíc ten který jedinec do "vyšperkování" stavebnice vložil. To si teda fakt nedokáži představit ani náhodou (ne všechny úpravy musí být na první pohled viditelné, žádný rozhodčí nemůže znát stupeň předpřipravenosti všech v úvahu přicházejících stavebnic, ...). Takže v úvahu připadá jen: stavebnice ANO či NE. No a v tom je zde vesměs názor jednotný - je nás málo a stavebnice jsou (snad) jedinou z cest která mezi nás přivede zástupy nové krve. Ne že já bych si to zrovna myslel (viz snad dvacetiletá existence RC minimaket versus skomírající počet soutěžících s nimi, jak bylo uveden výše), ale nemám problém se s tím nějak srovnat, ostatně vox populi, vox dei.
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od Hugo » 13 dub 2014 17:10

Abych uvedl na pravou míru své (ne)soutěžení.
Soutěž je pro mne důležitá z těchto důvodů:
1/ šibeniční termín, díky kterému dokončuji modely alespoň do letuschopného stavu.
2/ setkání s lidma, kteří na "mírovou" nesoutěžní akci nepřijedou
3/ touha zvítězit a deklasovat soupeře u mne samozřejmě taky je, ale kdyby to bylo důležitější, než první dva body, tak stavím soutěžní speciály a upravuji plány do podoby P-30 (což už naštěstí není potřeba, protože tady jsou nová pravidla, za která jsem vděčný). Ale moje povaha je už taková, že je pro mne důležitější vzdorovat neúspěchu, než jít za úspěchem, je to diagnóza a nedá se s tím moc dělat. Víš jakej je to pocit, když se přiblížím někomu, nebo dokonce porazím někoho, jehož podstatou je jít za úspěchem? To se nedá popsat :-). Denně vysílám prosby vzhůru, abys postavil dvacetinku, abych měl s kým soupeřit. Teď, když tady budou stavebnice se mi ten sen snad splní a Ty nějakou sestavíš :-).
Dovolím si subjektivní názor: s Tebou to soutěžně taky není co bývalo... a když se dívám na Tvé plánky, na výběr typů, tak taky nejsi jen čistokrevnej soutěžák. M.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od Pavel Stráník » 13 dub 2014 17:26

Hugo píše:.....Dovolím si subjektivní názor: s Tebou to soutěžně taky není co bývalo... a když se dívám na Tvé plánky, na výběr typů, tak taky nejsi jen čistokrevnej soutěžák. M.
Však jsem taky důsledně užíval minulý čas :D .
A pak:
1) Vše co jsem napsal bylo míněno za primárního dodržení platných (i nepsaných) pravidel, už jen pro zachování elementární důstojnosti ve svých vlastních očích
2) Vše co jsem napsal jsem musel z nekonečné barevné škály zjednodušit na černou a bílou (jednak bych to jinak nebyl s to popsat a pak by to byl jen málokdo s to pochopit)

PS1: A co se toho vzdorování neúspěchu týká, má-li být jeho výsledkem fotografie z posledního RCM (tam kde jsi obtěžkán vavříny z IFII), je to jistě velmi efektivní filozofie, minimálně stejně jako ono kráčení za úspěchem :idea: :D Takže gratuluji a smekám před tebou.
PS2" Neboj, dvacetinky se ode mě dočkáš, a to možná docela brzy (v geologickém chápání rozměru času, samozřejmě)
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od Hugo » 13 dub 2014 21:01

A jejda, to abych něco ještě stačil postavit, Bonzem Tě asi neporazím :-).
IIFI - díky, ale to bylo nějaký nedopatření, taky to moc nechápu. :oops:
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od shark » 13 dub 2014 23:09

Že se do toho motám...já na soutěže chodím z těchto důvodů:

1)abych byl na čerstvém povětří
2)abych u stánku s občerstvením sežral nějakou tu nezdravou klobásu, která na tom čerstvém povětří výborně chutná
3)abych se potkal s kamarády, přičemž tajně doufám, že je na hlavu porazím a budu moci chodit po letišti s namachrovaným výrazem a s rukama v kapsách rozdávat rady

První dva body se mi daří, třetí bez tučně zvýrazněného a už vůbec ne v minimaketách :lol: :lol: :lol:
0

JardaF
Reakce: 2
Příspěvky: 67
Registrován: 27 čer 2011 14:04
Bydliště: Praha

Re: Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od JardaF » 14 dub 2014 09:26

Shark: Myslím, že tohle je bezvadné a možná nejlepší shrnutí celé záležitosti. :-)
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od Vyvel » 14 dub 2014 09:34

Takže když to shrnu.
1. Stavebnice v zásadě nikomu nevadí.
2. Že není jednotné měřítko 1:20 taky není závadou. Je nás pár, tak proč vyhánět někoho nového. Nakonec taky jsem začínal s Aerosportem, který měl do 1:20 taky dost daleko.
3. Připadá mi, že většina je pro, aby se hodnotil vzhled a shoda s předlohou bez ohledu na to, kolik práce stavitel vynaložil. Připadá mi to trošku nefér vůči těm co staví "od prkénka" ale když se nad tím zamyslím, nenapadá mě žádný rozumný způsob, jak zhodnotit ten nižší podíl práce u modelu ze stavebnice.

Jsem rád, že zřejmě většina sdílí názor, že když někdo přijde s modelem ze stavebnice tak ho nevyženeme. Jak už jsem napsal v jiném vláknu.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od Lubomir Koutny » 14 dub 2014 09:45

Pavle, díky za tvůj komentář, který je z velké části i vyjádřením i mého názoru na věc. Děkuji, že jsi to tak po pravdě napsal. Ano, ta prohlášení typu : létám jen pro radost. To velmi dobře znám již z doby, kdy jsem létal repre s wakefieldy, na počátku šedesátých let to začal říkat Láďa Tichý a pak se k němu připojila celá parta Edy Chlubného - to když jejich výsledky na soutěžích nebyly valné.
Opravdové létání pro radost, to byly ony páteční podvečery na Medlánkách, někdy i nedělní dopoledne, nyní si to užíváme s Jirkou Doleželem, bohužel nikdo se k nám zatím nepřidal. Jinak můj otec byl zapřísáhlý tarokář. On vždy tvrdil, že ty karty hraje jen pro radost, ale když nevyhrává, tak ho to nějak nebaví ....
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Statické hodnocení minimaket ze stavebnic

Příspěvek od Pavel Stráník » 14 dub 2014 10:18

Vyvel píše: 2. Že není jednotné měřítko 1:20 taky není závadou. Je nás pár, tak proč vyhánět někoho nového. Nakonec taky jsem začínal s Aerosportem, který měl do 1:20 taky dost daleko.
To bych zrovna netvrdil, ale otázka měřítka není náplní tohoto vlákna!!!!!!!

Protože si myslím že shody v otázce stavebnic se lze dobrat pravděpodobněji než shody v měřítku.
0

Odpovědět