Trnávka 2015

Diskuze k minimaketářským soutěžím, setkáním a akcím

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Trnávka 2015

Příspěvek od discobolos » 06 bře 2015 20:42

Navazuji na diskuzi, vedenou ještě pod starým letopočtem.
Mám pro potenciální účastníky Minimaketářského nebe v Trnávce dobrou zprávu :D . Patrně dojde k dohodě o provozování sportovního letiště v Trnávce mezi nájemcem plochy a ÚCL. Tato instituce s provozem v zásadě souhlasí za předpokladu vypracování jakýchsi směrnic a vytvoření podmínek pro jejich dodržování a kontrolu. Vyplývají z toho i nějaká omezení, ale našich malých modelů se netýkají.
Dušan
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Trnávka 2015

Příspěvek od Lubomir Koutny » 07 bře 2015 09:11

Myslím, že vše souvisí s obavou ze zneužití dronů. Denně jsou hlášeny provokativní přelety nad Paříží, kde je provoz těchto RC přísně zakázán...
Takže pochopitelně provoz malých, volně létajících minimamaket by měl být zcela mimo nějaká omezení...
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: Trnávka 2015

Příspěvek od Vyvel » 10 bře 2015 17:05

Já se tyhle spekulace pokusím uvést na pravou míru, protože se s omezeními můžeme setkat i jinde.
Od 4.12.2014 platí nový letecký předpis L2 včetně doplňku X. Ten je sice závazný jen pro modely nad 20kg ale doporučující pro modely lehčí kromě prostorů kde se létat nesmí - tam je závazný pro všechny.
S modely se létat smí ve vzdušném prostoru třídy G, letištní provozní zóně (ATZ), řízeném okrsku (CTR) a vojenském řízeném okrsku (MCTR)
Vzdušný prostor třídy G = vzdušný prostor od zemského povrchu do výšky 300m. Hranice kopíruje reliéf povrchu
Letištní provozní zóna ATZ = na letištích kde je služba ŘLP. Tvoří ji kružnice o poloměru 5,5km od vztažného bodu (obvykle střed letiště) obvykle případ aeroklubových letišť a ULL letišť. Dále rozhoduje zda je na letišti služba AFIS. Je-li, je možno létat do výšky podle dohody s majitelem nebo provozovatelem letiště. Pokud není lze létat pouze do výšky 300m při splnění požadavků majitele nebo provozovatele letiště. Malé modely do hmotnosti 0,91kg mohou létat bez koordinace pouze do výšky 100m a mimo ochrané pásmo letiště (tohle bude nejspíš případ Medlánek)
Řízený okrsek (CTR) a vojenský řízený okrsek (MCTR) = vzdušný prostor okolo letiště od povrchu země do stanovené výšky ohraničený kružnicí o poloměru minimálně 9,3km od středu letiště (toto je určitě případ Trnávky). No a tady to začne být zajímavé. Ve vzdálenosti od 5,5km a větší od vztažného bodu je možno létat do výšky 100m nebo do výšky dohodnuté se službou ŘLP. Ve vzdálenosti menší je možno létat pouze na základě povolení ÚCL. No a jako obvykle modely pod 0,91kg mohou létat bez koordinace i blíže než 5,5km ale jen do 100m výšky.
S modely se létat nesmí v zakázaných, nebezpečných a aktivovaných omezených, dočasně rezervovaných a dočasně vyhrazených prostorech. Jinak je také zakázané létat v ochraných pásmech nadzemních dopravních staveb, nadzemních inženýrských sítí, nadzemních telekomunikačních sítí, uvnitř chráněných území, vodních zdrojů a objektů důležitých pro obranu státu.
Tohle je výtah z článku RC Revue 2/2015. Koho to zajímá podrobněji může si to přečíst, případně si nastudovat celý předpis.
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Trnávka 2015

Příspěvek od discobolos » 09 srp 2015 09:41

Organizační záležitosti s povolením modelářského provozu na letišti v Trnávce se podařilo včas dotáhnout do vítězného konce, takže soutěž proběhne v plánovaném termínu, viz propozice v sekci Kalendář akcí.
Trochu mně při tvorbě propozic zdržel fakt, že jsem se s oslovením sponzorů trefil do doby dovolených a tak jsem chvilku musel čekat na jejich návrat. Omlouvám se proto, že jsem je zveřejnil tak pozdě.
Těším se na účast tradičních účastníků, vítány jsou i nové tváře (předběžně mám informace, že by se mohl někdo nový objevit).
Dušan
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Trnávka 2015

Příspěvek od discobolos » 24 srp 2015 23:38

Byl jsem vyzván Martinem Hukem, abych spustil předběžnou dotazovací akci, kdo že všechno a hlavně s čím dorazí do Trnávky. Jde o to, aby se trochu vyjasnilo, zda všechny vyhlášené kategorie budou obsazeny alespoň třemi účastníky, aby je bylo možno vyhodnotit jako soutěž.
Já osobně věřím, že dostatečně obsazeny budou všechny, ale pro klid Martinovy duše, prosím dejte vědět.
Já za sebe mohu potvrdit pouze účast v kategorii M-min, tedy dvacetinek. Předběžně mám slíbenou účast i Jožky Böhma v téže kategorii, ale u této kategorie nejspíš s počtem účastníků problém nebude. Loni byly trochu v ohrožení RC-min.
Takže vyjádřete se prosím.
Dušan
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Trnávka 2015

Příspěvek od Lubomir Koutny » 25 srp 2015 08:34

Z Brna asi přijedeme s Pavlem a Jirkou, určitě alespoň 4 dvacetinky a co všechno bude létat Pavel, to nevím....
0

Malutky
Reakce: 0
Příspěvky: 161
Registrován: 11 říj 2011 15:51
Bydliště: Havířov

Re: Trnávka 2015

Příspěvek od Malutky » 25 srp 2015 16:56

bohužel a velmi nerad budu jeden z těch kteří ohrozí rc-min rád bych se zučastnil ale termín se mi kryje s pro mne momentálně duležitější akcí což mě mrzí
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Trnávka 2015

Příspěvek od Hugo » 27 srp 2015 08:19

Díky Dušane, za otevření tématu, přestala mne trápit noční můra :)
Budu mít určitě minimálně jednu dvacetinu. Ppodle toho, kolik nás bude, mohu opravit CO2 a vzít ho. RC si určitě vezmu, kdyžtak budu létat mimo soutěž.
Martin
0

Antonín Alfery
Reakce: 54
Příspěvky: 484
Registrován: 06 úno 2010 21:05
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Trnávka 2015

Příspěvek od Antonín Alfery » 27 srp 2015 13:51

RC-min beru. Plánuji jedno, můžu vzít i dvě, ale tím se nic nezmění. Petr Kolář na JMM hlásil, že nebude.
El-min můžu vzít taky, ale pokud nebude Petr Faitl, je to podobná situace.
0

Honza Drážek
Reakce: 0
Příspěvky: 537
Registrován: 25 úno 2011 21:12
Bydliště: Mnichovice

Re: Trnávka 2015

Příspěvek od Honza Drážek » 27 srp 2015 15:25

Ahoj.
Vezmu RC i volné elektro (které není úplně v kategorii - smyšlené zbarvení a měřítko trochu mimo, budeu si jen tak poletovat, nebo soutěžit bez nároku na umístění) a nedodělaného Dauntlesse na gumu.
Takže pro mě spíše setkání než soutěž...
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Trnávka 2015

Příspěvek od discobolos » 27 srp 2015 18:05

Takže pokud připočtu Pavla Stráníka s RC, Petra Faitla s M-CO2/el., dáme to určitě dohromady. Možná dorazí i někteří noví, alespoň dle signálů na fóru. Předpokládám, že Tondu doplní ještě další členové rodinného klanu Alfery.
Já se sice na další dvě kategorie už několit let chystám, ale stejně budu mít dost práce s organizací, takže bych je musel trochu ošidit, a to má skoro vždy fatální následky.
Martine ty jsi zmiňoval, že přijedete i s Michalem, ten bude mít kyslíčníka nejspíš taky.
Dušan
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Trnávka 2015

Příspěvek od Hugo » 28 srp 2015 08:46

Michal bude prý mít 2x CO2. Pavel S. by mohl vzít RC i CO2. To by mohlo vypadat slibně. M.
0

Odpovědět