PIPER L-4

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Loro
Reakce: 0
Příspěvky: 29
Registrován: 27 bře 2010 20:53
Bydliště: Martin, SK

Re: PIPER L-4

Příspěvek od Loro » 12 úno 2012 20:57

Konečne sa mi podarilo zohnať vhodnú pohonnú jednotku a RC súpravu do Pipera a tak môžem pokračovať v práci. Za pomoci Steva sa mi podarilo dať dohromady podklady na motor a tak som ho začal vyrábať tak aby nezaostal za motormi mojich predošlých minimakiet: Kuňkadlo, Pietenpol a Avia BH-10. Všetky sú v merítku 1:10, ktoré sa lieta na Slovensku, tak zatiaľ dovi Igor.
Přílohy
_9209427.JPG
_9209427.JPG (100.5 KiB) Zobrazeno 4131 x
DSCF9307.JPG
DSCF9307.JPG (105.81 KiB) Zobrazeno 4131 x
DSCF2081.JPG
DSCF2081.JPG (78.37 KiB) Zobrazeno 4131 x
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: PIPER L-4

Příspěvek od Pavel Stráník » 12 úno 2012 21:33

Pěkný, fakt moc pěkný. O tom že se na Slovensku létají "desetinky" sice vím, ale netuším podle jakých pravidel ajak vlastně ty soutěže probíhají - teda jsou-li to soutěže. Napiš o tom víc.
0

Loro
Reakce: 0
Příspěvky: 29
Registrován: 27 bře 2010 20:53
Bydliště: Martin, SK

Re: PIPER L-4

Příspěvek od Loro » 13 úno 2012 11:09

Prikladám foto nainštalovanej pohonnej jednotky, RC súpravy a pripraveného motorového krytu na dostavbu makety motora. Pravidlá na tzv. desatinky neviem poslať, lebo sú v pdf. Sú súčasťou SAM 119 a ich tvorcom boli Ing. Klesniak a Ing. Sedlár. Bohužial po odchode Dušana Sedlára zo SAM 119 začala degradácia pravidiel, ktorá vyvrcholila minulý rok. Skončilo to tak, že odpadla statika a lieta sa spoločný štart s chodom motora 60s a následného maxima 300s. Z tohoto dôvodu som opustil "desatinky" a začal stavať Pipera v mojom bližšom merítku 1:18 Igor.
Přílohy
DSCF6804.JPG
DSCF6804.JPG (83.01 KiB) Zobrazeno 4069 x
DSCF6800.JPG
DSCF6800.JPG (85.47 KiB) Zobrazeno 4069 x
DSCF6798.JPG
DSCF6798.JPG (32.6 KiB) Zobrazeno 4069 x
0

Uživatelský avatar
Bayeux
Reakce: 3
Příspěvky: 106
Registrován: 06 úno 2010 17:44
Bydliště: Ruda nad Moravou

Re: PIPER L-4

Příspěvek od Bayeux » 13 úno 2012 12:29

Moc hezká práce, zvláště oceňuji detailní promyšlenou přípravu kostry pro pokud možno podpovrchovou věrnost. Kdo umí - a Pán umí... ;)

Ale dovolil bych si drobnou drzou věcnou k podvozku - škoda že je podle všeho kryt nohy skoro "napevno" s trupem - a/ to výrazně omezí pružnost podvozku, b/není to moc maketové, když uvážíme podvozek vzoru - při pohledu z boku měl vlastně styk s trupem jen ve 2 místech - viz fotky od Steveho nebo Google, a byl tedy u trupu "providívací" :D Ono by stačilo probrousit, vyříznout - a možná je to v plánu a já tu hloupě mudrlantím... :roll:
Ještě si dovolím a pohorším fotkou jednoho mého oldies modelu - RC ořech Taylor E-2 (příbuzného Pipera)- tam je vidět, jak jsem řešíval podvozky těchto typů. Snad je srozumitelé, co jsem chtěl naznačit :?

Ale jinak koukám, mlsám a moc se mi Vaše práce líbí, těším se někdy - někde, třebas právě na akci SAM, FOM v Žilině?? Desetinu bych rád také z Moravy dovezl, a v podstatě mi ustoupení od statiky nevadí - spíše mi vadí společné starty na "čas" jako u výkonostních strojů, což je k povaze a typu modelů nesmysl - raději krátká sestava viz třeba CRC-unlimited, aby se kochali i jiní a ne aby každý koukal jen po svém modelu a "honil termiku". Ale což, hlavně že je sranda a že se staví!!! Zdraví Michael Vosika

PS: jinak text a pravidla MHL "desetinek" zde http://sam119.sk/index.php?option=com_c ... &Itemid=36
Přílohy
RC-Taylor Cub_2.jpg
RC-Taylor Cub_2.jpg (88.73 KiB) Zobrazeno 4052 x
RC-Taylor Cub.jpg
RC-Taylor Cub.jpg (71.68 KiB) Zobrazeno 4052 x
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: PIPER L-4

Příspěvek od Pavel Stráník » 13 úno 2012 14:06

Loro píše:.... Bohužial po odchode Dušana Sedlára zo SAM 119 začala degradácia pravidiel, ktorá vyvrcholila minulý rok. Skončilo to tak, že odpadla statika a lieta sa spoločný štart s chodom motora 60s a následného maxima 300s. ....
Hmm, to mi rozum nebere, já žil v domění že se jedná o RC minimakety v měřítku 1:10 (což je mj. i v Bayeuxem odkazovaných SAM pravidlech) a pak si situaci "bez statiky, 60s motor a 300s maximum" nedokáži představit, ať dělám co dělám.
0

Uživatelský avatar
Bayeux
Reakce: 3
Příspěvky: 106
Registrován: 06 úno 2010 17:44
Bydliště: Ruda nad Moravou

Re: PIPER L-4

Příspěvek od Bayeux » 13 úno 2012 14:17

Ano, slovy klasika - tento způsob léta(ání) zdá se mi být poněkud nešťastným... ;)

Chápu, že při akcích SAM není čas na statiku, vlastně ani moc času na desetinky jako takové (létají se právě jen na Slovensku, kde se létá podle evropských pravidlech, tj. maxima u hojně zastoupených elektroletů 10 nebo 15 minut). A pozor - tohle nemá se SAM jako takovým nic společné - řekněme spíš, že MHL jsou přidruženy k akcím SAM 119, jako doplněk...
Příjemné je TAM tyhle modely vidět - ale s RC minimaketami dle našeho přesvědčení a dle vize, jak by se to mohlo podle nás létat (či už se létalo) je to na míle vzdálené...
A přitom - ta myšlenka a jednotné měřítko je tak fajn! A stačilo by třebas jen místo honění termiky jak je v pravidlech - předvést krátkou sestavu (což sice zavání "krasobruslením" - ale jak jinak) a k tomu pohár "líbivosti a maketovosti" známkou 1-10. Ale což... hlavně že se lítá a staví :D
0

Loro
Reakce: 0
Příspěvky: 29
Registrován: 27 bře 2010 20:53
Bydliště: Martin, SK

Re: PIPER L-4

Příspěvek od Loro » 13 úno 2012 14:51

Pri tom podvozku som si vedomý odchylky a nemaketovosti, ale z dôvodu stavby pre vlastné potešenie a nesúťažné ambície mi toto zjednodušenie vyhovuje. Pipera som začal stavať iba na popud p. Raška, ktorý mi povedal, že kto vo svojej modelárskej kariere nepostavil model kutovného lietadla PIPER nemôže sa považovať za modelára. Pán Raška sľub plním s pozdravom Igor Lorinc.
0

Uživatelský avatar
Bayeux
Reakce: 3
Příspěvky: 106
Registrován: 06 úno 2010 17:44
Bydliště: Ruda nad Moravou

Re: PIPER L-4

Příspěvek od Bayeux » 13 úno 2012 15:01

Ok, už mlčím... A Pan Raška má vždycky pravdu, o tom žádná ;)
Anebo nemlčím :D Dyk je to škodaaa. Já jen - hlavní strunu podvozku také takto dělám, v zadní části nechám také kousek struny z trupu a mezi to vylepím onen dekl - podvozek daleko lépe pružil a byl funkčnější, a přitom i maketový. A už mlčím a těším se na další fotky ;)
0

Loro
Reakce: 0
Příspěvky: 29
Registrován: 27 bře 2010 20:53
Bydliště: Martin, SK

Re: PIPER L-4

Příspěvek od Loro » 13 úno 2012 16:50

No asi tvrdo porozmýšlam, veď tá rekonštrukcia nie je až taká zložitá a v tom máte pravdu ak som už vynaložil toľko práce na celom modely tá trocha naviac ma nezničí. Dám si od Vás poradiť!
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1229
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: PIPER L-4

Příspěvek od Steve » 13 úno 2012 19:41

Felda píše:
Loro píše:.... Bohužial po odchode Dušana Sedlára zo SAM 119 začala degradácia pravidiel, ktorá vyvrcholila minulý rok. Skončilo to tak, že odpadla statika a lieta sa spoločný štart s chodom motora 60s a následného maxima 300s. ....
Hmm, to mi rozum nebere, já žil v domění že se jedná o RC minimakety v měřítku 1:10 (což je mj. i v Bayeuxem odkazovaných SAM pravidlech) a pak si situaci "bez statiky, 60s motor a 300s maximum" nedokáži představit, ať dělám co dělám.
Podle takto pojatého podání se vlastně dá létat s čímkoliv (statika není), co snese 60s motorového letu a vydrží 300s klouzat.....
Ti, co by se cítili jako podváděči, by postavili něco co by alespoň trochu připomínalo letadlo, Formuli Hrdlořezy, Bóbiká, nebo cokoliv, co má kola a kabinu :? Třeba Chiko 1:10 :lol:

Taky jsem měl pocit, že to je "minimaketářský styl " tedy něco jako RC-min, jen s jednotným měřítkem. Tohle postrádá smysl, zejména měřítko "něčeho" bez statiky...
Alespoň na té akci, kde jsi byl (2009?) to tak vypadalo a bylo to nadějné....Sedlárovo minimaketářské srdce zřejmě bylo osamocené....
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1229
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: PIPER L-4

Příspěvek od Steve » 13 úno 2012 19:46

Loro píše:No asi tvrdo porozmýšlam, veď tá rekonštrukcia nie je až taká zložitá a v tom máte pravdu ak som už vynaložil toľko práce na celom modely tá trocha naviac ma nezničí. Dám si od Vás poradiť!
Souhlasím, bude to pružit na těch strunách, bude to funkčnější, maketovější....jako skutečné ;)
Pokud budeš potřebovat nějaké fotky, mám jich tu plnou p....šest půlek :lol:
Ne, že bys to neměl nadstandartní, máš to mooooooc pěkné a ty další modely se mi moc líbí ;) Ale je možnost...
Ani bych se nedivil, kdybys dělal funkční trimování stabilizátorem :D (dělám si legraci ;) )
0

Loro
Reakce: 0
Příspěvky: 29
Registrován: 27 bře 2010 20:53
Bydliště: Martin, SK

Re: PIPER L-4

Příspěvek od Loro » 13 úno 2012 20:27

0

Odpovědět