Počítadlo pro natáčedlo :o)

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Počítadlo pro natáčedlo :o)

Příspěvek od Jiří Doležel » 25 srp 2013 20:11

Vlastním sice klasické natáčedlo z ručního šlehače a s magnetofonovým mechanickým počítadlem, ale když vidím, jak s ním syn při natáčení vždy zápasí, rozhodl jsem se, že mu zkusím sestavit něco na míru. Určitě nejsem první, kdo něco podobného sestrojil, ale dávám to sem spíše pro inspiraci ostatním. Základem je poměrně malá, kupodivu dobře vypadající a celkem robustní akuvrtačka zn. Tesco :) (9,6 V, 1000 mAh, 550 ot/min) s možností nastavení krouťáku a obyčejný tachometr na kolo. To vše se mi nové podařilo sehnat do 500 Kč, což byl i můj plnánovaný strop. Vrtačka s touto úpravou je i nadále vykonávat menší domácí práce. Počítání je nastaveno 1:10.
J.
Přílohy
Natáčedlo_1.JPG
Natáčedlo_1.JPG (42.8 KiB) Zobrazeno 7885 x
Natáčedlo_.JPG
Natáčedlo_.JPG (34.3 KiB) Zobrazeno 7885 x
0

swejk
Reakce: 0
Příspěvky: 38
Registrován: 01 čer 2011 10:18
Bydliště: Ostrov

Re: Počítadlo pro natáčedlo :o)

Příspěvek od swejk » 08 říj 2013 10:50

Potřebuji zplodit natáčedlo pro své modely. Celé létání mi tak stojí na vhodném natáčedle s počítáním otáček. Doposud jsem to řešil akuvrtačkou bez počítání a zatím se mi to vždy jen vymstilo přetrženým svazkem a rozcupovaným trupem. Rád bych vytvořil tak nějak sofistikované moderní počítadlo, žádnou mechanickou "spatlaninu" mixérů, krokoměru atd. V zobrazování počtu otáček mám jasno LCD display 16x2 znaků -> elektronické měření. Zajímalo by mě co na to zkušení natáčeči? Je lepší použit pohon rukou nebo využít rovnou elektro-motůrku? Jak dlouho trvá takové optimální natáčení svazku? (dejme tomu při 1000-2000ot.)
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Počítadlo pro natáčedlo :o)

Příspěvek od shark » 08 říj 2013 14:33

Jak dlouho trvá takové optimální natáčení svazku? (dejme tomu při 1000-2000ot.) Krátkého krátkou dobu, dlouhého dlouhou dobu... Pravověrní gumičkáři nechtějí o motorizovaném natáčení ani slyšet, obzvlášť to platí u pokojáčkářů. V akuvrtačce nemáš cit, těžko budeš během natáčení měnit rychlost, pokud budeš mít silnější svazky, potřeboval bys pořádný stroj, ne nějaké šudlátko. Pokud chceš točit nadoraz, je vždy lepší měřit kroutící moment, než otočky. Natáčení elektromotorem doporučím leda tak pro čínské hračky.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Počítadlo pro natáčedlo :o)

Příspěvek od Pavel Stráník » 08 říj 2013 15:15

Jak píše Shark, motorické natáčení nebrat. Teda pokud ti záleží na modelu a na gumě. To že měření momentu při natáčení je nejlepší není pochyb, ale je to docela složitá záležitost. Měření otáček je tak asi nejlepší alternativní metoda, já osobně přitom hodně dám i na subjektivní pocit při natáčení - tah gumy a moment který musím při natáčení překonávat. Dokonce jsem si zrobil natáčedla dvě - jedno staré snad 30let na "obyčejné" dvacetinky a jedno mechanicky vyladěnější na oříšky, aby byla slaboučká guma na klice lépe "cítit". Jinak nevím proč opovrhovat natáčedly z mixéru, alespoň pro mě je to ergonomicky docela příjemná koncepce a pokud bych vyráběl něco jiného, tak by to zase mělo nějaký takový tvar (ale je to určitě otázka zvyku), samozřejmě lze mnoho zdokonalit použitím ložisek, jiným zpřevodováním, ergonomickou rukojetí a kdoví čím vším dalším. Ale z výše uvedeného celkem jasně plyne že akuvrtačka není na natáčení optimální
0

lekvar
Reakce: 0
Příspěvky: 94
Registrován: 13 úno 2010 17:53
Bydliště: Klecany

Re: Počítadlo pro natáčedlo :o)

Příspěvek od lekvar » 08 říj 2013 16:44

Ahoj, na male modely je najlepsie natacadlo od KP Aero /ma aj na velke/
http://www.kpaero.com/ProductReport.asp ... y2=winders
Jirka Kalina /257950334/ ho predava v CR a jednoduche pocitadlo z magnetofonu pren vymyslel Adam Jenik a funguje vyborne !
V.
Přílohy
jenik design counter.JPG
jenik design counter.JPG (62.13 KiB) Zobrazeno 7682 x
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Počítadlo pro natáčedlo :o)

Příspěvek od Hugo » 08 říj 2013 17:40

Ruční natáčedlo, jedině! Já používám na ořechy natáčedlo 1/10, je na obrázku, co sem dal Viktor. A pak mám na dvacetinky, to je z ručního starého dobrého šlehače, v bazáru jsem ho koupil za 50-80,-kč. je to nejjednodušší způsob natáčení. A taky nejefektivnější, potřebuješ gumu "cítit" na ruce, stejně jako rybu, když ji máš na vlasci, taky ji nenamotáváš elektrickou vrtačkou... Ota Pavel o tom hezky píše...
A pak natáčet moc rychle není příliš výhodné. M.
0

krucoun
Reakce: 0
Příspěvky: 130
Registrován: 05 úno 2010 14:52
Bydliště: Libochovice

Re: Počítadlo pro natáčedlo :o)

Příspěvek od krucoun » 08 říj 2013 20:20

Nechápu Tvůj výraz spatlaninu mixérů a krokoměrů :roll: Natáčedlo prostě vždy bude natáčedlem, nic sofistikovanějšího z něj prostě neuděláš! Je mnoho způsobů jak otáčky počítat, od počítání si sám pro sebe v duchu a nebo jít mechanickou či elektronickou cestou. Na nic nového rozhodně nepřijdeš a jsem zvědav jaká nakonec bude Tvá "spatlanina".
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Počítadlo pro natáčedlo :o)

Příspěvek od Hugo » 08 říj 2013 21:45

0

Gregovský
Reakce: 0
Příspěvky: 610
Registrován: 07 úno 2010 18:03
Bydliště: Praha

Re: Počítadlo pro natáčedlo :o)

Příspěvek od Gregovský » 08 říj 2013 21:51

Je potřeba získat cit a vnímat co ta guma dělá a o tom je celé natáčení, mohu počítat hlavou nebo počítadlem ale zásadní je mít cit.
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Počítadlo pro natáčedlo :o)

Příspěvek od discobolos » 09 říj 2013 09:00

Cha :P , tak přesně tuhle vrtačku, Martine, mám doma. Že bych z ní udělal natáčedlo? :lol: :lol: :lol:
Akorát na pistácia mi připadá trochu jako jít s kanónem na mouchy. U toho by asi cit na gumičce 1x1 moc nefungoval :D
Ale našel jsem doma krokoměr, budu bastlit počítadlo na Derekovo natáčedlo.
D
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Počítadlo pro natáčedlo :o)

Příspěvek od Jiří Doležel » 26 srp 2014 15:25

Dnes jsem v Ikei narazil na parádní, ergonomický a hlavně robustní ruční šlehač. Červený plastový proužek není na ozdobu, ale jde o šoupátko, které přestavuje převodovku z poměru 1:5 na 1:10, stojí sice 299 Kč, ale vypadá, že by mohl pěkných pár let vydržet.
J.
Přílohy
šlehač.JPG
šlehač.JPG (13.67 KiB) Zobrazeno 6483 x
0

Odpovědět