Nejbližší akce

26.04.2024

Hluk 2024 - jaro

25.05.2024

AIR RACES BRNO 2024

01.06.2024

Rakovnické minimakety 2024

Oříšky, tedy M-oř popř. F4F

Oříšky, tedy zjednodušeně maketky s rozpětím do 330mm (13"), patřily od svého vzniku kolem roku 1975 k nejmenším minimaketám se kterými se soutěžilo, než jim toto "nej" vzaly v polovině osmdesátých let Pistácia. Ovšem vhodných předloh, které jsou ochotny létat zmenšené na pistáciovské rozpětí max. 203mm (8") je ještě mnohem méně než těch, ochotných létat s rozpětím 330mm, a tak si oříšek svoji pozici "královské" kategorie minimaket drží stále.

Zeppelin (Lindau) Dornier CS.1 Adama Jeníka (foto: Ruja)

Zeppelin CS-1

Oříška postavíte v kuchyni, v obýváku, v panelákovém kumbálu na rýsovacím prkně A3. Materiál i nástroje se vejdou do krabice, kterou bezproblému schováte před [sourozenci] [dětmi] [manželkou] [domácím zvířectvem] (nehodící se šktrněte). Stavba obsahuje minimum prací při kterých je lépe manželku vybavit kreditní kartou a poslat na delší nákupy - snad jen lakování a stříkání povrchu ohrožuje rodinné vztahy. Celý váš letový park oříšků přepravíte v pohodě v kufru svého vozu Mini Cooper. S oříškem si polétáte v průměrně velké tělocvičně a protáhnete tělo při lezení na ribstol, kde se jistě při pokusu o rekordní let zachytí za vrtuli.

A teď trošku vážněji: jako každá volně létající minimaketa, patří i oříšky do pomyslné červené knihy ohrožených kategorií. Soutěží se v porovnání s minulostí koná pomálu, většinou jde o přidružené akce k jiným indoor kategoriím. Příslibem do budoucna a světlou vyjímkou byl letošní nultý ročník Teplice F4F 2007. V porovnání s dvacetinkami jde přeci jenom o lepší situaci danou i tím, že oříšky mají oficiálně uznaná pravidla FAI (stáhněte si "Volume F4") a jsou vedena jako F4F. V Česku se však létá podle pravidel trošku jiných, viz. sekce Pravidla, označovaných též jako "Alferyho" (podobnost jména se jménem špičkového minimaketáře, pořadatele legendárních soutěží v Hluhu u Uherského Hradiště a v současnosti majitele firmy Alfamodel vyrábějícím mimořádně létavé RC minimakety není podobnost, je to ten stejný Antonín Alfery). Tyto pravidla ze zdají lidem z české kotliny logičtější a funkčnější.

Kde sehnat další informace?

Literatury je o chloupek více než o dvacetinkách, ale na druhou stranu budete muset většinou procvičit angličtinu. Kromě v sekci dvacetinky zmíněné knihy "Modely letadel s gumovým pohonem" (ISBN 80-251-0042-1) autora ing. Koutného najdete na internetu třeba publikace Billa Hannana "Stick & Tissue International", "Peanuts & Pistachios" a další. Zřídkavě lze najít informace o oříšcích a soutěžích s nimi i v časopisech, jako je "Aeromodeller International" či "Flying Scale Model".